ازن استخر چیست و چه کاربردی دارد؟

ازن استخر چیست و چه کاربردی دارد؟

بدون شک بسیاری از ما وقتی اسم ازن می‌آید به لایه ازن و محافظت آن از زمین فکر می‌کنیم. ممکن است بعضی از ما ندانیم که ازن دقیقا چیست و چه کارهایی انجام می‌دهد. می‌دانیم که ازن نقش مهمی در حفظ ما از اشعه‌های مضر خورشید دارد، اما آیا می‌دانید که این ماده می‌تواند در برابر عوامل بیماری‌زا نیز از استخر محافظت کند؟ ازن یکی از موادی است که می‌تواند در ضدعفونی کردن استخر نقش مفیدی ایفا کند. در این مطلب قرار است بدانیم که زان استخر چیست و چگونه عمل می‌کند. اگر می‌خواهید درک بهتری از نحوه عملکرد ازن داشته باشید، با ما همراه شوید.

ازن استخر چیست؟

در قدم اول ابتدا باید بدانید که ازن استخر چیست و چه عملکردی دارد. ازن یک گاز آبی‌رنگ است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. ازن در استخرها بسیار مفید است و به‌طور موثر باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها را از بین می‌برد و غیرفعال می‌کند. این ماده یک اکسیدکننده خوب و قوی است و آلاینده‌های موجود در آب را از بین می‌برد. ازن می‌تواند وارد سیستم گردش آب استخر شود و آن را ضدعفونی کند. بنابراین یکی از بهترین تجهیزات استخر برای ضدعفونی دستگاهی است که کلر را به آب تزریق کند.

نکته مهم این است که ازن در کنار یک ماده دیگر مانند کلر و برم می‌تواند به‌خوبی آب را تمیز و از آلودگی‌ها پاک کند. فراموش نکنید که گاز ازن ناپایدار است و نمی‌توانید مخزنی حاوی گاز ازن داشته باشید. بلکه باید با کمک دستگاه آن را در همان لحظه تولید کند.

دستگاه تزریق ازن چگونه کار می‌کند؟

دستگاه تزریق ازن در استخر چگونه کار می‌کند؟

حالا که دانستید ازن استخر چیست و چه ویژگی‌هایی دارد، باید درک بهتری از نحوه عملکرد آن در استخر داشته باشید. دستگاه تزریق ازن که به آن ازناتور یا مولد ازن هم می‌گویند، در سیستم گردش آب استخر بعد از تجهیزات عملیاتی نصب می‌شود. در واقع آب قبل از بازگشت به استخر، از دستگاه تزریق ازن عبور می‌کند و با کمک گاز ازن ضدعفونی می‌شود. درواقع بهترین نوع وارد کردن ازن به آب قبل از ورود آن به استخر است تا به دیگران آسیبی نرساند. بهتر است بدانید که دستگاه مولد ازن باید به هوای تازه دسترسی داشته باشد، بنابراین نمی‌توانید آن را در زیرزمین بگذارید یا محیطش را بسته نگه دارید. ازن در این دستگاه‌ها به دو روش تولید می‌شود که آن‌ها را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

برای آشنایی بیشتر، تجهیزات لازم برای تصفیه استخر را بشناسید.

انواع دستگاه مولد ازن استخر چیست؟

ژنراتور ازن تخلیه کرونا

ژنراتور ازن تخلیه کرونا- ازن در استخر

یکی از انواع دستگاه‌های مولد اوزون ژنراتور تخلیه کرونا است که به آن مولد ازن سی دی نیز گفته می‌شود. این دستگاه برای تولید ازن از روش تخلیه الکتریکی با ولتاژ بالا استفاده می‌کند. در واقع تخلیه‌های الکتریکی حلقه‌ای از انرژی ایجاد می‌کنند و با جریان هوا در این حلقه برخی از ملکول‌های اکسیژن از هم جدا می‌شوند و به هم می‌چسبند تا گاز ازن تشکیل شود.

نکته مهم این است که قبل از انجام این فرآیند، حتما باید تمام رطوبت هوا گرفته شود. بعضی از دستگاه‌های ژنراتور اوزون از یک خشک‌کن هوا بهره می‌برند تا به‌طور کامل رطوبت حذف شود. دقت کنید که اگر رطوبت از بین نرود و هوا کاملا خشک نباشد، ممکن است در ژنراتور اسید نیتریک تشکیل شود که در فرآیند تولید ازن اختلال ایجاد می‌کند و به تجهیزات آسیب می‌رساند.

دستگاه تولید ازن UV

دستگاه تولید ازن UV -  ازن در استخر

روش دیگری که برای تولید ازن وجود دارد، استفاده از دستگاه مولد ازن فرابنفش است که با کمک آن می‌توانید آب استخر را ضدعفونی کنید. برای اینکه اشعه فرابنفش یا UV بتواند هوا را به ازن تبدیل کند، باید هوا از روی لامپ‌های فرابنفش عبور کند. این لامپ‌ها نوری با طول موج ۱۸۵ نانومتر ساطع می‌کنند. وقتی که ملکول‌های هوا از روی این لامپ‌ها عبور می‌کنند، انرژی موجود ملکول‌های اکسیژن را تقسیم می‌کند و این اتم‌ها می‌توانند به هم بچسبند و ازن را تشکیل دهند.

در واقع گاز اکسیژن دارای دو اتم اکسیژن است و گاز ازن سه اتم اکسیژن دارد که به همین دلیل یک گاز ناپایدار به شمار می‌رود. اتم‌های اکسیژن با کمک دستگاه یو وی از هم جدا می‌شوند و در تلاش برای رسیدن به ثبات، گاز ازن را تشکیل می‌دهند.

ازن چگونه به آب تزریق می‌شود؟

وقتی که ازن با هرکدام از دستگاه‌هایی که معرفی کردیم تولید شد، باید در آب حل شود. رایج‌ترین روش برای ورود ازن به آب مدل تزریق ونتوری است. برای این کار، دستگاه تزریق یک خلاء ایجاد می‌کند تا گاز ازن را در حین گردش آب در سیستم به داخل آب استخر بکشد.

ازن زن بهتر است یا کلرزن؟

ازن زن بهتر است یا کلرزن؟

اگر با تجهیزات استخر آشنایی داشته باشید، حتما می‌دانید که کلر نیز یکی از مهم‌ترین موادی است که برای ضدعفونی‌کردن آب استخر از آن استفاده می‌شود. حالا که دانستید ازن استخر چیست ممکن است بپرسید که کدام ماده برای استخر مفیدتر و ضروری‌تر است؟ باید بگوییم که مقایسه دستگاه کلرزن و ازن زن اساسا کار درست و دقیقی نیست زیرا کاربردها و عملکردهای این دو متفاوت و در واقع مکمل یکدیگر است. همکاری این دو ماده برای استخر شما نتیجه شگفت‌انگیزی را به دنبال می‌آورد. 

برای مثال، اگر در استخرهای سرپوشیده می‌خواهید از کلر استفاده کنید، با کمک یک دستگاه تزریق ازن هم می‌توانید تعادل مناسبی را در ترکیب مواد شیمیایی استخر ایجاد کنید.ازن در آب استخر کلرامین‌های معدنی و آلی را اکسید می‌کند که در نتیجه به میزان کلر کمتری نیاز خواهید داشت. این مزیت باعث می‌شود که میزان کلر در هوای استخر کاهش پیدا کند و پوست و چشم شناگران کمتر تحریک شود. در نتیجه هوای استخر نیز بهبود پیدا می‌کند. از طرف دیگر ازن با برم موجود در استخرها در نقش یک ضدعفونی‌کننده قوی و اکسیدکننده فوق‌العاده به‌خوبی کار می‌کند. 

پیشنهاد می‌کنیم دیگر روش های ضدعفونی کردن آب استخر را نیز بشناسید.

مزایا و معایب استفاده از ازن استخر چیست؟

روش‌های نگهداری استخر بسیار متنوع هستند و استفاده از ازن نیز دارای مزایا و معایب خاص خود است. بنابراین توصیه می‌کنیم این مزایا و معایب را بدانید تا بتوانید تصمیم‌گیری صحیحی برای استفاده یا عدم استفاده از این روش‌ها داشته باشید.

مزایای ازن در استخر:

  • وجود دستگاه‌های مختلف برای تولید ازن
  • عملکرد موثر و قوی برای از بین بردن باکتری‌ها، انگل‌ها و ویروس‌ها
  • قابل استفاده برای استخرهای فایبرگلاس، بتنی و وینیل

معایب ازن در استخر:

  • قیمت بالای دستگاه‌های مولد ازن در استخر
  • امکان وجود خطر برای انسان
  • نیاز به مواد شیمیایی مکمل مانند کلر برای ضدعفونی‌کردن استخر

سخن پایانی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید برای استخر خود انجام دهید، سالم و تمیز نگه داشتن آب استخر است. این محیط به دلیل وجود رطوبت و آب می‌تواند به‌راحتی دچار آلودگی شود. همچنین آب استخر در صورتی که گردش مناسب نداشته باشد، به‌سرعت کثیف می‌شود. بنابراین برای تمیزی استخر به مواد شیمیایی و تجهیزات ضدعفونی استخر نیاز خواهید داشت. یکی از این مواد شیمیایی که می‌تواند میکروب‌های آب استخر را نابود کند، ازن است. این ماده می‌تواند باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا را نابود کند و با اکسیدکنندگی قدرتمند آب را تمیز نگه دارد. همچنین با کمک ازن به کلر کمتری نیاز خواهید داشت که باعث بهبود هوای استخر می‌شود.

ازن می‌تواند به‌عنوان یک مکمل قدرتمند و کاربردی برای ضدعفونی‌کردن استخر به کار برود. در این مطلب سعی کردیم بگوییم که ازن استخر چیست و چه کاربردی برای استخرها دارد. شما برای ضدعفونی و پاکیزگی استخر خود از چه موادی استفاده می‌کنید؟ اگر برای انتخاب و خرید تجهیزات استخر سوالی دارید، آن را با کارشناسان ما در فیدارآدور در میان بگذارید. 

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call