صفر تا صد راه اندازی جکوزی

صفر تا صد راه اندازی جکوزی

تصور کنید که یک روز طولانی و طاقت‌فرسا داشته‌اید، استرس شما را خسته کرده و تنش‌ها و مشغله‌های روزمره شما را بی‌تاب کرده است. در خانه خود می‌توانید یک نقطه دنج بسازید و از چالش‌ها و خستگی‌های روزمره خلاص شوید. جکوزی می‌تواند همان کنج جذاب باشد که تنش‌های جسمی و روحی خود را فراموش کنید و آرامش خود را بازیابید. این مکان می‌تواند خانه شما را زیباتر کند تا هم بتوانید لحظه‌ای تنها باشید یا با دوستان و خانواده خود لحظات آرامش‌بخشی را سپری کنید. در این مطلب قرار است درباره راه اندازی جکوزی بیشتر صحبت کنیم. 

جکوزی چیست؟

جکوزی چیست؟

قبل از اینکه اقدام به راه‌اندازی جکوزی کنید، باید بدانید جکوزی دقیقا چیست. در واقع جکوزی شبیه به یک وان بزرگ است که از آب پر می‌شود و از جت‌ها و نازل‌های متعددی بهره می‌برد. این جت‌ها آب را با فشار به داخل این حوضچه می‌فرستند تا فشاری را به بدن وارد کند. فشار آب جکوزی احساس ماساژ را به انسان می‌دهد و یک تجربه جذاب برای اوقات فراغت، آب‌درمانی و ریلکس‌شدن است.

باید بدانید که جکوزی‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی وجود دارند که ظرفیت، ظاهر و جنس‌های مختلفی دارند. آن‌ها را می‌توانید از مواد مختلفی مانند فایبرگلاس، چوب یا اکریلیک بسازید. بیشتر جکوزی‌ها باید به یک سیستم گرمایشی مجهز شوند تا دمای آب را در سطح مطلوبی حفظ کنند. همچنین جت‌های جکوزی می‌توانند به شکل‌های مختلف و در جهت‌های دلخواه تنظیم شوند.

وان آب گرم یا جکوزی فواید بی‌شماری از جمله آرامش عضلات بدن، کاهش تنش و استرس و بهبود گردش خون دارد. همچنین با کمک جکوزی می‌توانید فضایی آرام برای دوری از اضطراب‌ها بسازید و لحظات خوشی را با نزدیکان خود بگذرانید. جکوزی چه هدف درمانی داشته باشد و چه به قصد تفریح و اوقات فراغت ساخته شود، محیطی جذاب را برای شما فراهم می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با این سیستم، «جکوزی چیست؟» را بخوانید.

قبل از راه اندازی جکوزی برنامه‌ریزی داشته باشید

قبل از راه اندازی جکوزی برنامه‌ریزی داشته باشید

شاید نصب جکوزی فرآیندی ساده باشد، اما باید بدانید که جکوزی‌ها به تعمیر و نگهداری منظم نیاز دارند که ممکن است برای شما هزینه‌بر باشد. همچنین اگر همیشه می‌خواهید از جکوزی استفاده کنید، ممکن است روی هزینه قبض‌های شما تاثیرگذار باشد. بنابراین باید قبل از هر کاری برای هزینه ساخت جکوزی آمادگی داشته باشید. از طرفی باید بدانید که رها کردن جکوزی و نگهداری‌نکردن از آن می‌تواند باعث آسیب‌دیدن تجهیزات آن شود و هزینه‌های بیشتری برای شما به بار آورد. بنابراین توصیه می‌کنیم برای همه این جزئیات برنامه‌ریزی کنید و اطلاعات کافی را به دست آورید تا به بهترین شکل جکوزی دلخواه خود را پیاده‌سازی کنید.

برای نصب جکوزی بهتر است زمانی اقدام کنید که هوا خوب و معتدل است. ساخت جکوزی در روزهای سرد می‌تواند مشکلاتی برایتان به وجود آورد. همچنین ممکن است برای پیاده‌سازی جکوزی نیاز به مجوز داشته باشید، بنابراین برای زمان‌بندی کارها و ثبت سفارش تجهیزات خود برنامه‌ریزی داشته باشید.

برای ساخت جکوزی نکات ایمنی را در نظر داشته باشید

راه اندازی جکوزی فرآیند پیچیده‌ای ندارد و تجهیزات آن از تجهیزات استخر بسیار کمتر است، اما باید نکات ایمنی مهم را برای آن رعایت کنید. 

 • جکوزی‌ها وزن زیادی دارند، بنابراین هنگام حمل آن‌ها باید مراقب باشید و از چندین نفر کمک بگیرید.
 • قبل از شروع اندازه‌گیری‌ها را با دقت انجام دهید تا نصاب دچار مشکل نشود.
 • برای راه‌اندازی سیستم الکتریکی جکوزی نیز از تکنسین‌های حرفه‌ای کمک بگیرید.
 • مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده نیز می‌توانند برای مجرای تنفسی مضر باشند، پس باید آن‌ها را طبق دستورالعمل‌ها به کار ببرید.

مراحل راه اندازی جکوزی

مراحل راه اندازی جکوزی

جکوزی خود را انتخاب کنید

جکوزی‌ها بسیار متنوع هستند و با توجه به ویژگی‌هایشان می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. مدل، سبک جکوزی، قیمت و جنس آن را می‌توانید بر اساس نیازها، سلیقه و بودجه خود برگزینید. حجم آب، سیستم کار کردن جکوزی، میزان اشغال فضا و روش نصب نیز بین جکوزی‌های مختلف متفاوت است. بنابراین بهتر است از قبل به‌خوبی تحقیق کنید تا مناسب‌ترین گزینه برای فضای مورد نظرتان را پیدا کنید. 

مجوزهای لازم را دریافت کنید

با توجه به موقعیت مکانی، متراژ ملک یا شهر محل سکونت، ممکن است برای ساخت و راه اندازی جکوزی نیاز به مجوز داشته باشید. شما باید برای دریافت این مجوز به شهرداری محل سکونت خود مراجعه کنید و به کمک پیمانکاران دارای مجوز معتبر روند ساخت جکوزی را شروع کنید. 

مکان جکوزی را انتخاب کنید

مکان جکوزی را انتخاب کنید

وان آب گرم یا جکوزی شما باید مطابق با قوانین ساختمان جای‌گذاری شود. فضای آن باید طوری باشد که در اطراف وان محلی برای ورود و خروج راحت در نظر گرفته شود. ابعاد جکوزی به فضای در دسترس و سلیقه شما بستگی دارد، اما سعی کنید در اطراف جکوزی حداقل حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر فضا در نظر بگیرید. علاوه بر آن می‌توانید نکات زیر را برای راحتی و زیبایی بیشتر رعایت کنید.

 • نزدیکی به شلنگ و لوله برای پر کردن وان
 • زهکشی ایمن برای موارد مورد نیاز تخلیه وان
 • نیاز به سایه یا تجهیزات حفاظتی

پی‌ریزی و فونداسیون جکوزی را آماده کنید

باید بدانید که یک جکوزی کامل بیش از ۱۵۰۰ کیلوگرم وزن دارد. بنابراین شما به یک پایه محکم نیاز دارید تا بتواند وزن آن را تحمل کند. دال بتنی از جمله گزینه‌های مناسب برای پی‌ریزی جکوزی است. می‌توانید با یک پیمانکار مشورت کنید تا از مقاومت سطح زیر جکوزی مطمئن شوید.

سیستم برق را نصب کنید

برای برق‌کشی جکوزی بهتر است از یک برق‌کار حرفه‌ای کمک بگیرید تا با مشکل مواجه نشوید. سیم‌کشی برق برای محیط‌هایی که با رطوبت و آب سروکار دارند، کار بسیار حساس و مهمی است.

نصب جکوزی

نصب جکوزی

بدنه وان آب گرم را تحویل بگیرید

شما باید با توجه به ابعادی که قبلا انتخاب کرده‌اید و فونداسیون جکوزی خود، قابل آن را سفارش دهید. همان‌طور که گفتیم قالب جکوزی در جنس‌ها و ابعاد مختلفی در بازار وجود دارند. بعد از سفارش، جکوزی به آدرس شما تحویل داده می‌شود.

جکوزی را در محل مورد نظر خود قرار دهید

قبل از ادامه مراحل از جای جکوزی اطمینان پیدا کنید و یادتان باشد بعد از اینکه جای آن را تثبیت کردید، جکوزی را از آب پر کنید، زیرا دیگر حرکت‌دادن آن غیرممکن خواهد شد. با کمک افراد حرفه‌ای یا دستوالعمل‌های سازنده جکوزی، برای مونتاژ کردن آن اقدام کنید. نصب و راه اندازی جکوزی معمولا فرآیند ساده‌ای دارد، اما با این حال بهتر است دفترچه راهنمای محصول را به‌طور کامل مطالعه کنید تا وان آب گرم شما آسیب نبیند. 

جکوزی را پر از آب کنید

بعد از اینکه جای آن را مشخص کردید و سیستم برق‌رسانی راه‌اندازی شد، جکوزی را از آب پر کنید. مراحل پر کردن وان آب گرم قطعا در دفترچه راهنمای آن ذکر شده است. برای اینکه بدون مشکل بتوانید وان را پر کنید، مراحل زیر را طی کنید:

 • مطمئن شوید که برق را قطع کرده‌اید.
 • فضای داخلی جکوزی را کاملا تمیز کنید.
 • جت‌ها، دستگیره‌ها و کنترل‌ها را چک و آماده کنید.
 • دریچه‌های هوای جکوزی را باز کنید.

جکوزی را روشن کنید

جکوزی را روشن کنید

فرآیند گرم‌کردن آب وان را شروع کنید. این مرحله ممکن است کمی به زمان نیاز داشته باشد. تا زمان گرم شدن جکوزی می‌توانید با کمک یک کاور روی آن را بپوشانید.

آب جکوزی را ضدعفونی کنید

در حالی که آب جکوزی در حال گرم شدن است، مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده مناسب را به آب اضافه کنید. باید کاملا مراقب مواد شیمیایی باشید تا آسیبی به شما نرسد. قبل از اینکه از جکوزی استفاده کنید، حتما با کمک تست مطمئن شوید که میزان مواد شیمیایی در آب متعادل است.

از جکوزی خود لذت ببرید

باید بدانید که بین چهار تا هشت ساعت طول می‌کشد که جکوزی به دمای مناسب برسد و آب درون آن گرم شود. همچنین ممکن است بخواهید حدود یک روز منتظر بمانید تا مطمئن شوید که میزان مواد شیمیایی موجود در آب جکوزی کاملا متعادل شده‌اند. یادتان باشد که علاوه بر کلر مواد دیگری نیز برای ضدعفونی‌کردن جکوزی وجود دارد. به‌طور کلی بعد از ۱۲ تا ۲۴ ساعت می‌توانید از جکوزی خود استفاده کنید و از آن لذت ببرید.

این مطلب هم برای شما مفید است: سونا چیست و چه فوایدی دارد؟

سخن پایانی

جکوزی می‌تواند یک منبع آرامش و درمان برای شما باشد. فشار آب جنت‌ها به عضلات و بدن شما آرامش می‌دهد و دردها و خستگی‌های روزمره را از تن بیرون می‌کند. راه اندازی جکوزی شخصی در منزل، ویلا یا باغ خودتان فرآیند پیچیده‌ای ندارد، اما بهتر است به‌خوبی اطلاعات خود را کامل کنید تا بدون وجود مشکل آن را راه‌اندازی کنید. همچنین بهتر است برای سیستم برق‌رسانی، پی‌ریزی و چک‌کردن جزئیات از یک تیم حرفه‌ای پیمانکار کمک بگیرید. 

در این مطلب سعی کردیم درباره مراحل راه اندازی جکوزی با شما صحبت کنیم. داشتن جکوزی در محیط زندگی می‌تواند یک تجربه لذت‌بخش و جذاب باشد که اگر بودجه آن را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این تجربه را از دست ندهید. اگر برای خرید تجهیزات استخر و جکوزی سوالی دارید، آن را از کارشناسان ما در فیدارآدور بپرسید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *