آشنایی با تجهیزات محافظت کودکان در استخر

آشنایی با تجهیزات محافظت کودکان در استخر

رفتن به استخر و شنا کردن در روزهای گرم بهار و تابستان یک تفریح جذاب برای کودکان و نوجوانان است. بسیاری از بچه‌ها از بازی‌کردن در استخر لذت می‌برند و خوش‌گذرانی می‌کنند. نکته مهم این است که تامین ایمنی کودکان در استخر بسیار اهمیت دارد. کودکان باید در محیطی امن و محافظت‌شده شنا و آب‌بازی کنند تا مشکلی برایشان به وجود نیاید. در این مطلب درباره تجهیزات محافظت کودکان در استخر صحبت می‌کنیم و با لوازم تامین ایمنی کودک در استخر بیشتر آشنا می‌شویم.

چرا ایمنی استخر اهمیت دارد؟

معمولا وقتی به فکر راه‌اندازی استخر هستیم، بیشتر به تجهیزات اصلی و تفریحی آن فکر می‌کنیم. اما باید بدانید که تجهیزات محافظت و ایمنی استخر نیز بسیار اهمیت دارند، زیرا استخر به‌خصوص با کودکان کوچک‌تر به‌سرعت می‌تواند به مکانی خطرناک تبدیل شود. بنابراین خرید تجهیزات استخر در بخش‌های مختلف به‌خصوص تامین ایمنی آن بسیار اهمیت دارد. این تجهیزات به صاحبان استخر امکان می‌دهد که به‌راحتی استخر خود را با وجود کودکان راه‌اندازی کنند. انتخاب درست و هوشمندانه این تجهیزات از بروز حادثه جلوگیری می‌کند و امکان غرق‌شدن و وجود خطر برای کودکان را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

مهم ترین تجهیزات محافظت از کودکان در استخر

حالا که با اهمیت استفاده از تجهیزات محفاظت کودکان آشنا شدید، بهتر است قبل از خرید تجهیزات ایمنی استخر، با وسایل مورد نیاز برای تامین ایمنی کودکان هم آشنا شوید.

نرده های استخر

نرده های استخر -  تجهیزات محافظت کودکان در استخر

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین وسایل برای تامین امنیت کودکان، استفاده از فنس یا نرده استخر است. این نرده‌ها دوام و ایمنی بالایی دارند و یکی از تجهیزات قابل اعتماد برای تامین امنیت استخر شما به شمار می‌روند. نرده‌ها یا حصار‌های یکپارچه بسیار محکم هستند و طوری طراحی شده‌اند که بالا رفتن از آن‌ها دشوار است. بنابراین یک عامل بازدارنده موثر و کاربردی برای جلوگیری از ورود کودکان به استخر هستند. 

یادتان باشد که می‌توانید از نرده‌ها یا حصارهای قابل تنظیم استخر استفاده کنید که با توجه به اندازه استخر شما طراحی می‌شود. حصارها و نرده ها برای محافظت از استخر مدل‌های متنوعی دارند که با توجه به نیاز خود می‌‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید این فنس‌ها را طوری تنظیم کنید که مطابق با زمان‌بندی دلخواه شما بالا و پایین بروند و آرامش خاطر شما را تامین کنند. 

شما می‌توانید نرده‌ای را با ارتفاع حداقل ۱.۵ متر نصب کنید تا فضای استخر را از محیط حیاز و خانه جدا کنید. یادتان باشد حصار استخر را طوری انتخاب کنید که دید شما را نسبت به فضای استخر محدود نکند. 

روکش استخر

روکش استخر -  تجهیزات محافظت کودکان در استخر

اگر فرزند کوچکی دارید که نمی‌خواهید وارد استخر شود، بهترین راه این است که در روزهایی که از استخر استفاده نمی‌کنید، آن را با یک روکش استخر بپوشانید. روکش استخر ایمنی این محیط را افزایش می‌دهد و مانع به‌وجودآمدن حادثه می‌شود. البته باید بدانید که نوع روکشی که انتخاب می‌کنید هم اهمیت زیادی دارد تا بتواند به‌خوبی ایمنی استخر را تامین کند. از طرفی این کاورها یک انتخاب مناسب برای تمیز نگه داشتن استخر به شمار می‌روند. روکش‌ها نیز مدل‌های مختلفی دارند و در کنار سایر تجهیزات محافظت کودکان می‌توانند یک آیتم موثر و مناسب باشند.

روکش اتوماتیک

روکش های اتوماتیک یک انتخاب خوب هستند که به‌سرعت و در مواقع مورد نیاز می‌توانند روی استخر را بپوشانند. این روکش‌ها راهی سریع و آسان برای بستن روی استخر هستند که تنها با فشار دادن یک دکمه وظیفه خود را انجام می‌دهند. برای استخرهای داخل زمین که به شکل مستطیل طراحی شده‌اند، روکش‌های اتوماتیک مناسب هستند. این روکش های اتوماتیک در برابر انقباض، رشد جلبک و پوسیدگی مقاوم هستند و در مواقع اضطراری می‌توانند وزن یک بزرگسال را تحمل کنند. 

روکش مشبک

در بین تجهیزات ایمنی استخر، روکش‌های مشبک نیز انتخاب مناسبی به شمار می‌روند. این روکش‌ها بسیار مقاوم و بادوام هستند و به آب باران اجازه عبور می‌دهند، اما از ورود زباله‌ها به آب استخر جلوگیری می‌کنند. روکش های مشبک می‌توانند وزن یک بزرگسال را تحمل کنند، بنابراین ایمنی مناسبی برای کودکان دارند. این روکش‌ها به‌خوبی می‌توانند در اطراف استخر محکم شوند و از فرو رفتن کودک در آب جلوگیری کنند. کاورهای مشبک استخر با توجه به شکل و اندازه استخر قابل سفارش هستند تا به‌خوبی بتوانند کارایی داشته باشند. البته باید بدانید که این کاورها روی استخرهای مسطح بهترین کارایی را دارند، بنابراین اگر قسمت‌های برجسته یا پله‌هایی دارید، باید با تیم فنی خرید تجهیزات استخر مشورت کنید.

توری استخر

توری استخر -  تجهیزات محافظت کودکان در استخر

اگر می‌خواهیدراه سریعی برای پوشاندن استخر و دسترسی راحتی هم به آن داشته باشید، توری‌ها انتخاب مناسبی خواهند بود. توری استخر به‌خوبی می‌تواند ایمنی استخر را تامین کند و برای خردسالان و کودکان بسیار مناسب است. توری‌ها معمولا از پلی‌اتیلن بسیار قوی و بادوام ساخته می‌شوند تا بتوانند وزن را تحمل کنند. سوراخ‌های توری استخر حداکثر ۹ سانتی‌متر است که برای عبور سر یا بدن یک کودک بسیار دشوار است. نصب و برداشتن این توری‌ها زمان بسیار کمی نیاز دارد که باعث می‌شود استخر شما همیشه در دسترس باشد و در عین حال به‌خوبی بتوانید ایمنی آن را حفظ کنید. همچنین این توری‌ها محکم به استخر متصل می‌شود و کودک نمی‌تواند آن‌ها را جابه‌جا کند. 

آلارم استخر

آلارم استخر

یکی از لوازم و تجهیزات محافظت کودکان در استخر که بسیار کاربردی و با اهمیت است، آلارم‌ها هستند. زنگ‌های هشدار یا آلارم مدل‌های متنوعی دارند و می‌توانند آخرین مرحله تامین ایمنی کودک در استخر باشند. اگر فنس‌ها تصادفی باز باشند یا به هر شکلی کودک بتواند از آن‌ها عبور کند، یا روکش‌های استخر جمع شده باشد، در این صورت آلارم‌های استخر به کمک شما خواهند آمد.

آلارم استخر دستگاهی است که به‌طور دائم در استخر نصب می‌شود. اگر کسی بدون اجازه وارد استخر شود، این آلارم‌ها به شما هشدار می‌دهند. برای مثال می‌توانید یک زنگ هشدار به ورودی استخر وصل کنید تا به شما هشدار دهد که در استخر باز شده است. 

بعضی از آلارم‌های استخر نیز می‌توانند در خود استخر نصب شوند بنابر این اگر کسی وارد استخر شود، حرکت را تشخیص می‌دهند و هشدار خود را فعال می‌کنند. همچنین بعضی از سنسورها سطح آن را در نظر دارند و اگر سنسور به زیر آب رود و سطح آن بالاتر بیاید، هشدار آن فعال می‌شود. شما باید هشدار آلارم را طوری طراحی کنید که در هر مکانی که هستید، صدای آن را بشنوید تا بتوانید به‌سرعت وضعیت را مدیریت کنید. 

حلقه نجات برای محافظت از کودکان در استخر

حلقه نجات برای محافظت از کودکان در استخر

ممکن است بخواهید کودک هم در استخر آب‌بازی کند یا کنار استخر مشغول به بازی شود. در این صورت نباید حلقه نجات را برای محافظت از کودک در استخر فراموش کنید. با کمک حلقه نجات و میله‌های مخصوص نجات غریق می‌توانید از بروز حادثه و احتمال غرق‌شدن کودک جلوگیری کنید. یادتان باشد که از این لوازم باید در کنار سایر تجهیزات محافظت کودکان در استخر بهره ببرید تا بتوانید احتمال ایجاد خطر برای کودکان را به کمترین میزان برسانید.

در کنار میله و حلقه می‌توانید برای کودکان مبتدی جلیقه نجات تهیه کنید تا هنگام بازی‌کردن در استخر آن‌ها را به تن کنند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره این لوازم، آشنایی با تجهیزات ایمنی استخر را بخوانید.

نکات مهم برای حفاظت از کودک در استخر

نکات مهم برای حفاظت از کودک در استخر

در کنار استفاده از لوازم محافظت از کودکان در استخر، بهتر است نکاتری را هم در نظر داشته باشید تا همیشه بتوانید از شنا کردن لذت ببرید و نگران بروز حادثه نباشید. 

۱. شنا را به کودک بیاموزید

شما باید به یاد داشته باشید که شنا یکی از بهترین ورزش‌ها برای کودکان است. اگر در منزل خود استخر دارید یا به‌طور مداوم خودتان به استخر می‌روید و کودک را به استخر می‌برید، بهتر است به او از سن کم شنا را یاد بدهید. یادتان باشد که توانایی شنا کردن می‌تواند تا نزدیک به ۹۰ درصد احتمال غرق‌شدن را کاهش دهد. 

۲. اسباب‌بازی‌های کودک را بردارید

اسباب‌بازی‌ها می‌توانند توجه کودک را به خود جلب کنند، بنابراین اگر از استخر استفاده نمی‌کنید حتما وسایل بازی کودک را جمع کنید. ممکن است کودک از غفلت شما سوء استفاده کند و برای برداشتن اسباب‌بازی‌هایش به سمت استخر برود و لیز بخورد.

 ۳. لوازم چرخ‌دار را اطراف استخر نگذارید

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید دقت کنید این است که لوازمی مانند دوچرخه، اسکیت، اسکوتر، اسکیت‌بورد و سه‌چرخه را از فضای استخر دور نگه دارید. این وسیله‌ها ممکن است خطر سر خوردن را افزایش دهند و کنترل کودک را از او بگیرند.

۴. کمک‌های اولیه را بیاموزید

کمک‌های اولیه را بیاموزید

بهتر است همیشه یک جعبه کمک‌های اولیه در نزدیکی استخر خود داشته باشید. همچنین اگر در خانه خود استخر دارید، بهتر است کمک‌های اولیه‌ای مانند احیای CPR را یاد بگیرید. این کار باعث می‌شود که نه‌تنها کودکان، بلکه هرکسی که دچار مشکل می‌شود بتواند نجات پیدا کند.

۵. تجهیزات کمکی را در دسترس بگذارید

در بخش‌های قبلی گفتیم که اگر در خانه یا ویلای شخصی خود استخر دارید، حتما از تجهیزات محافظت کودکان در استخر استفاده کنید. حلقه‌های نجات و میله‌ها را در دسترس قرار دهید تا در صورت بروز مشکل بتوانید سریع از آن‌ها کمک بگیرید. 

۶. از ایمنی زهکشی استخر مطمئن شوید

اگر کودکان در استخر بازی می‌کنند، مطمئن شوید که در اطراف زهکشی نیستند یا روی آن نمی‌نشینند. مکش زهکشی استخر می‌تواند کودک را به دام بیندازد. بنابراین باید از کفشور استخر مناسب و استاندارد استفاده کنید و از سیستم‌های ایمنی خلاء بهره ببرید تا حادثه‌ای پیش نیاید. 

برای آشنایی بیشتر با اهمیت سیستم زهکشی استخر، کفشور استخر و انواع آن را بشناسید.

سخن پایانی

تجهیزات استخر هنگام راه‌اندازی آن بسیار متنوع هستند و به همین دلیل باید قبل از احداث و افتتاح استخر، این تجهیزات را در نظر داشته باشید. تامین ایمنی استخر نیز یکی از مهم‌ترین مواردی است که باعث می‌شود بتوانید همیشه با خیال راحت در استخر خود شنا کنید. اگر موارد ایمنی را به‌خوبی رعایت کنید و از تجهیزات باکیفیت و مناسب استفاده کنید، نیازی نیست نگران تامین ایمنی و محافظت کودکان در استخر باشید. در این مطلب سعی کردیم مهم ترین تجهیزات ایمنی محافظت کودکان در استخر را معرفی کنیم. شما برای تامین امنیت استخر خود چه کارهایی انجام می‌دهید؟ اگر درباره انتخاب و خرید تجهیزات استخر سوالی دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call