تجهیزات لازم برای تصفیه استخر کدام‌اند؟

تجهیزات لازم برای تصفیه استخر کدام‌اند؟

آیا می‌دانید تصفیه آب استخر چگونه باید انجام شود؟ آیا تجهیزات لازم برای تصفیه آب استخر را می‌شناسید؟ وقتی که یک استخر را راه‌اندازی می‌کنید باید به موارد مختلفی فکر کنید و بررسی‌های زیادی انجام دهید تا بتوانید یک استخر استاندارد و مناسب داشته باشید. یکی از سیستم‌هایی که باید به آن فکر کنید، سیستم تصفیه آب است. آب استخر به مرور زمان دچار آلودگی می‌شود. این آلودگی می‌توانند دلایل مختلفی مانند روغن بدن، ضد آفتاب، برگ، موها و ذرات معلق داشته باشد. به همین دلیل تمیز کردن و ضدعفونی کردن آب بسیار اهمیت دارد. اگر این مساله را نادیده بگیرید، پس از مدتی کیفیت آب استخر کاهش پیدا می‌کند و زمینه برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها فراهم می‌شود. اگر می‌خواهید با تجهیزات لازم برای تصفیه استخر آشنا شوید، تا پایان با ما همراه باشید. 

پمپ تصفیه استخر

پمپ تصفیه استخر

یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم تصفیه استخر پمپ آن است. نه‌تنها برای تصفیه آب، بلکه برای به‌گردش‌درآوردن آب استخر وجود پمپ ضروری است. راکد ماندن آب استخر باعث رشد جلبک‌ها و گندیدن آب می‌شود. بنابراین باید آب استخر همیشه در گردش باشد تا سالم بماند. این وظیفه را پمپ تصفیه استخر بر عهده دارد. وقتی که استخر را راه‌اندازی و پر می‌کنید، وظیفه پمپ این است که آب را از استخر مکش کند، سپس با کمک استرینر یا صافی خود، ذرات درشت را از آب جدا کند و آب را به سمت فیلتر تصفیه هدایت کند. پمپ‌ها می‌توانند تک‌سرعته، دوسرعته یا سرعت متغیر داشته باشند. برای انتخاب پمپ تصفیه باید به قدرت پمپ، جنس بدنه و اتصالات، میزان آب‌دهی یا دبی و میزان تولید صدا توجه کنید. همچنین نوع پمپ باید متناسب با حجم و کاربری استخر شما باشد.

فیلتر تصفیه استخر

فیلتر تصفیه استخر

یکی دیگر از مهم‌ترین تجهیزات لازم برای تصفیه استخر فیلتر است. آب استخر در بیشتر مواقع حاوی ذراتی است که ممکن است با چشم دیده نشوند. به همین دلیل شاید از جدا کردن آن‌ها چشم‌پوشی کنیم. اما این آلودگی‌ها به‌تدریج کیفیت آب استخر را کاهش می‌دهند و زمینه را برای رشد باکتری و قارچ فراهم می‌کنند. اینجاست که اهمیت فیلتر تصفیه مشخص می‌شود. بعد از اینکه پمپ تصفیه، آب استخر را مکش کرد، آن را به سمت فیلتر تصفیه هدایت می‌کند. کار فیلتر تصفیه اسن است که با دقت بیشتری آلودگی‌ها را از آب جدا کند. وقتی که آب با کمک فیلتر تصفیه و تمیز شد، به سمت استخر یا بویلر هدایت می‌شود. فیلترها سه نوع رایج دارند که شما می‌تواندی با توجه به بودجه، نوع استخر و نیاز خود مدل مناسب را انتخاب کنید.

  • فیلتر شنی: این نوع فیلتر یکی از رایج‌ترین انواع فیلتر است که قیمت مناسب و کارایی زیادی دارد. این فیلتر با کمک دانه‌‌های سیلیس، آلودگی‌های آب را از آن جدا می‌کند.
  • فیلتر کارتریجی: این نوع فیلتر از استوانه‌هایی بهره می‌برد که به آن کارتریج گفته می‌شود. عمر این فیلترها نسبت به نوع شنی کمتر است و قیمت بیشتری دارند. اما دقت آن‌ها در تصفیه آب بیشتر است.
  • فیلتر دیاتومه: این فیلترها از نوعی پودر به نام دیاتومه استفاده می‌کنند و با دقت بسیار زیادی آب را تصفیه می‌کنند. این نوع فیلترها نسبت به دو مدل قبلی قیمت بالاتری دارند. 

سختی گیر آب

سختی گیر آب

آبی که برای پرکردن استخر از آن استفاده می‌کنید به میزان زیادی املاح دارد که این املاح به مرور زمان در لوله‌ها و تجهیزات استخر رسوب می‌کنند. رسوب‌کردن این املاح به مرور زمان مشکلات زیادی را برای اجزای استخر به وجود می‌آورد و باعث کاهش کارایی آن‌‌ها می‌شود. بنابراین بهتر است قبل از اینکه آب وارد استخر و تجهیزات آن شود، از یک دستگاه سختی گیر آب کمک بگیرید. سختی گیر تا حد زیادی می‌تواند آلودگی‌های آب را نیز از بین ببرد. این دستگاه مدل‌‌های مختلفی دارد که شامل سختی گیر رزینی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک است. 

پمپ تزریق کلر

پمپ تزریق کلر

معمولا از کلر برای گندزدایی، ضدعفونی و تصفیه آب استخر استفاده می‌شود. پمپ تزریق کلر یا دستگاه کلرزن میزان مشخصی از کلر را وارد سیستم استخر می‌کند و به این ترتیب آب استخر از آلودگی‌ها و باکتری‌ها کاملا پاک می‌شود. کلرزن انواع مختلفی دارد که شامل کلرزن گازی، کلرزن مایع و کلرزن جامد یا پودری است که مدل مایع آن بسیار رایج است.میزان تزریق کلر به نوع کاربری و حساسیت آن بستگی دارد و باید مطابق با دستور مشخص باشد. زیرا تزریق بیش‌ازحد کلر به آب استخر باعث مشکلات تنفسی و ایجاد مسمومیت شود. تشخیص میزان مناسب کلر در آب استخر را می‌توانید با کمک دستگاه‌ها یا کیت‌های مخصوص اندازه‌گیری کنید.

این مطلب را هم بخوانید: ۱۰ نکته مهم برای نگهداری از تجهیزات استخر

دستگاه ازن زن

دستگاه ازن زن 

ازن یک اکسیدکننده قوی برای ضدعفونی‌کردن آب و از بین بردن باکتری‌های آن است. یکی از مزایای استفاده از ازن نسبت به کلر این است که برای افراد عوارض جانبی و ضرری ندارد. دستگاه ازن زن اکسیژن را از هوا می‌گیرد و با کمک لامپ فرابنفش آن را به مولکول ناپایدار ازن تبدیل می‌کند. سپس این ماده را به آب استخر تزریق می‌کند. ازن وقتی که وارد آب می‌شود به دلیل اکسیدشدن، تمام باکتری‌ها و آلودگی‌های آب را از بین می‌برد و اکسیژن را آزاد می‌کند. استفاده از این دستگاه میزان نیاز به کلر را کاهش می‌دهد و با محیط زیست سازگار است. برای تزریق ازن به استخر باید به مواردی مانند میزان ازون مورد نیاز، حجم استخر و کاربری آن دقت کنید. همچنین برای خرید دستگاه ازن زن باید به نکاتی مانند ظرفیت تولید ازن، جنس دستگاه، قیمت دستگاه و میزان مصرف برق آن توجه کنید. 

اسکیمر استخر

اسکیمر استخر

یادتان باشد که اسکیمر نیز جزو مهم‌ترین تجهیزات لازم برای تصفیه استخر است. اسکیمر را می‌توان مهم‌ترین نقطه شروع تصفیه آب استخر دانست. اسکیمرهای ثابت به بدنه استخر متصل می‌شوند و از سبد و لوله‌هایی بهره می‌برند که به اجزای دیگر استخر متصل می‌شود. سطح آب باید کمی پایین‌تر از ضلع بالایی اسکیمر باشد تا اسکیمر بتواند آب را به‌راحتی فرو ببرد. پمپ استخر آب را مکش می‌کند و آب از طریق اسکیمر وارد شبکه می‌شود. برگ، چوب، موها و ذرات درشت‌تر در سبد اسکیمر از آب جدا می‌شوند و آب به سمت پمپ می‌رود. وجود اسکیمر به گردش آب، تمیزی و کارایی تجهیزات تصفیه آب استخر بسیار کمک می‌کند.

گریل استخر

گریل استخر

وقتی که شناگران وارد استخر می‌شوند، یا به دلایل دیگر، بخشی از حجم آب استخر از آن خارج می‌شود که به آن سرریز شدن می‌گوییم. برای اینکه سطح آب استخر در حد مناسب خود بماند و آب گردش درستی داشته باشد، با کمک نازل‌‌های ورودی آب به سمت استخر پمپاژ می‌شود. کانال‌هایی در اطراف استخر وجود دارند که آب سرریز شده را به سیستم آبرسانی و تصفیه استخر منتقل می‌کنند. این کار باعث صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود. گریل استخر مانند یک پوشش برای پوشاندن روی این کانال‌ها به کار می‌رود. گریل دارای شیارها یا حفره‌هایی است که آب را به‌راحتی از خود عبور می‌دهد و باعث می‌شود که آب راحت‌تر به سمت کانال‌ها و سیستم تصفیه برود. همچنین از جمع‌شدن آب در اطراف استخر جلوگیری می‌کند.

سخن آخر

تصفیه کردن آب استخر یکی از مهم‌ترین کارهایی است که هنگام راه‌اندازی استخر باید به آن توجه کنید. اگر تجهیزات لازم برای تصفیه استخر را تهیه نکنید به مرور زمان آب استخر کیفیت خود را از دست می‌دهد و ممکن است به شناگران آسیب برساند. باید بدانید که شفافیت و پاکیزگی آب اهمیت زیادی دارد. بنابراین در کنار خرید تجهیزات استخر در بخش‌های مختلف، سیستم تصفیه آب استخر را فراموش نکنید. در این مطلب سعی کردیم به‌طور مختصر تجهیزات مهم تصفیه استخر را معرفی کنیم. آیا شما از سیستم تصفیه استخر استفاده می‌کنید؟ به نظر شما کدام‌یک از این اجزا اهمیت بیشتری دارند؟ نظرات و تجربه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *