آشنایی با تجهیزات گرمایشی استخر

آشنایی با تجهیزات گرمایشی استخر

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که یک استخر چه اجزا و تجهیزاتی دارد؟ بسیاری از ما فقط به خود استخر و شنا کردن در آن فکر می‌کنیم و نمی‌دانیم که استخرها چه سیستم‌هایی دارند. یک استخر از سه سیستم اصلی تشکیل می‌شود. تاسیسات آب‌رسانی، تاسیسات تصفیه و تاسیسات گرمایشی می‌توانند با همکاری هم یک سیستم استخر درست و سالم را تشکیل دهند. تجهیزات گرمایشی استخر برای تامین آب گرم استخر، آب جکوزی، دوش‌ها و سرویس‌های بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است برای گرم کردن محیط استخر از وسایل گرمایشی مانند شوفاژ و رادیاتورها استفاده کنید. انتخاب وسایل مناسب برای استخر نقش مهمی در عملکرد درست و استاندارد استخر شما دارد. برای آشنایی بیشتر با تجهیزات گرمایش استخر تا پایان با ما همراه باشید. 

پکیج گرمایشی استخر

پکیج گرمایشی استخر

همان‌طور که می‌دانید، آب استخر باید دمای متعادلی داشته باشد. بنابراین باید آب ورودی به استخر را به دمای مورد نظر برسانید و سپس آن را به سمت استخر هدایت کنید. در گذشته برای گرم کردن آب ساختمان‌ها و استخرها به‌طور وسیعی از موتورخانه‌ها استفاده می‌شد. موتورخانه‌ها خود اجزای مختلفی دارند که آب گرم را تهیه و توزیع می‌کنند. اما امروزه پکیج‌ها در بسیاری از موارد جایگزین موتورخانه‌ها شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مزایای پکیج طراحی جمع‌وجور آن است. با کمک این دستگاه‌ها نیازی به فضای زیاد برای استقرار موتورخانه و اجزای آن نداریم. در بین تجهیزات گرمایشی استخر پکیج‌های زمینی برای استخرها بسیار مناسب هستند زیرا نسبت به پکیج‌های دیواری قدرتمندتر هستند و توان بیشتری برای گرم کردن حجم بالای آب دارند. 

پکیج‌های استخری که در دو مدل مخزن‌دار و بدون مخزن تولید می‌شوند با سوخت‌های متنوعی مانند برق، گاز شهری یا گازوئیل کار می‌کنند. همچنین مدل‌هایی وجود دارند که با دو یا چند سوخت کار می‌کنند که به آن‌ها دوگانه‌سوز یا سه‌گانه‌سوز می‌گوییم. بهتر است بدانید که پکیج بدون مخزن برای گرم‌کردن آب از مبدل حرارتی بهره می‌برد. پکیج‌های مخزن‌دار نیز از کویل‌هایی بهره می‌برند تا آب درون مخزن را به میزان دلخواه گرم کنند.

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی تجهیزات گرمایشی استخر

اساس کار مبدل‌های حرارتی، انتقال‌دادن حرارت بین دو سیال است که این انتقال گرما بدون تماس مستقیم دو مایع یا گاز صورت می‌گیرد. مبدل‌‌های حرارتی انواع مختلفی دارند که به‌طور مختصر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • مبدل‌های هوا خنک: در این نوع، درون لوله‌ها سیال جریان دارد و برای انتقال حرارت آب با هوای بیرون از لوله از یک فن استفاده می‌شود تا سرعت انتقال را افزایش دهد.
  • مبدل‌‌های پره‌دار: برای انتقال گرما از پره استفاده می‌کند.
  • مبدل‌های صفحه‌ای:  این مبدل دارای صفحات نازکی است که سیال گرم و سرد یکی درمیان وارد آن می‌شوند و با کنار هم قرار گرفتن صفحه‌های سرد و گرم، عمل انتقال حرارت را افزایش می‌دهد. 
  • مبدل‌های پوسته و لوله: این مبدل لوله‌‌هایی دارد که همه آن‌ها دارای ورودی و خروجی هستند. یکی از سیال‌ها وارد این لوله‌ها می‌شود و سیال دیگر با دمای متفاوت، در پوسته‌ها قرار می‌گیرد و از این طریق تبادل گرما اتفاق می‌افتد. این نوع مبدل‌های حرارتی در صنایع و تاسیسات مختلف کاربرد زیادی دارند.

مبدل‌های حرارتی برای گرم‌کردن آب استخر بسیار پرکاربرد هستند. از بین مبدل‌های مختلف، مبدل پوسته و لوله برای استفاده در سیستم‌های گرمایشی استخر بسیار رایج هستند. یکی از سیال‌ها آب گرم بویلر و دیگری آب گرم استخر است که حرارت مورد نیاز را دریافت می‌کند. انتخاب نوع مبدل برای استخر اهمیت زیادی دارد وگرنه در تامین آب گرم مورد نیاز استخر اختلال ایجاد می‌شود.

هیتر سونای خشک و بخار

هیتر سونای خشک و بخار

یکی از پرکاربردترین تجهیزات گرمایشی استخر هیتر سونا است. سونا اتاقی با دیواره‌های ایزوله‌شده است که دو نوع بخار و خشک دارد. برای تامین حرارت اتاق سونا باید از هیتر استفاده کنید. این هیترها انواع مختلفی دارند که ممکن است با سوخت‌های مختلفی مانند برق، گاز شهری یا گازوئیل کار کنند. هیترهای سنگی در اتاق‌های سونا خشک بسیار پرکاربرد هستند. در این هیترها گرما به سنگ‌ها منتقل می‌شود که محیط را کاملا گرم می‌کنند. هیتر سونای مادون قرمز نیز در بعضی از اتاق‌های سونا به کار می‌رود.

دیگ آب گرم

دیگ آب گرم

یکی دیگر از تجهیزاتی که برای گرم کردن آب استخر به کار می‌رود دیگ آب گرم است. این دیگ‌ها از دو نوع فولادی و چدنی ساخته شده‌اند که برای انتخاب آن‌ها باید به موارد مختلفی توجه کنید. حجم آب استخر، نوع استخر، فضای در دسترس و میزان آب مصرفی از نکات مهم برای خرید دیگ آب گرم است. بهتر است برای انتخاب این دیگ از کارشناسان مجرب کمک بگیرید. دیگ‌های چدنی دارای پره هستند و آب را با کمک مشعل گرم می‌کنند. مشعل‌های این دیگ‌ها مدل‌های مختلفی دارد که ممکن است گازسوز، گازوئیلی یا دوگانه‌سوز باشد. معمولا در استخرها از دیگ‌های گازی استفاده می‌شود که عملکرد مناسب و بازدهی بالایی دارند. همچنین ایمنی این دیگ‌ها بالا است و امکان بروز حادثه را کاهش می‌دهند. برای اینکه دیگ آب گرم استخر مورد نیاز خود را پیدا کنید باید به حجم و نوع استخر خود، ظرفیت حرارتی مورد نیاز و جنس دیگ، توجه کنید. پیشنهاد می‌کنیم از یک کارشناس ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

مشعل

مشعل

اگر تصمیم دارید برای استخر خود از دیگ آبگرم استفاده کنید، پس به یک مشعل نیاز دارید. مشعل‌ها گرمای مورد نیاز برای گرم کردن آب دیگ را فراهم می‌کنند. مشعل‌ها در سه نوع گازی، گازوئیلی و دوگانه‌سوز در بازار وجود دارند. انتخاب این قطعه نیز مانند بسیاری از تجهیزات گرمایشی استخر به موارد مختلفی بستگی دارد. ظرفیت حرارتی مشعل باید با میزان مورد نیاز شما مطابقت داشته باشد. سرپوشیده یا روباز بودن استخر، میزان حجم و ابعاد آن، بازده مشعل، سوخت مورد نیاز و میزان مصرف آن، ایمنی و راندمان مشعل باید در انتخاب آن در نظر گرفته شود.

یونیت هیتر

یونیت هیتر

مهم‌ترین موردی که باید در کنار نگهداری از آب و تجهیزات استخر رعایت کنید، تعادل دمای استخر است. استخرها در تمام روزهای سال میزبان افراد مختلفی هستند. بنابراین باید دمای هوای استخر را در درجه‌ای نگه دارید که متعادل و مناسب باشد. یونیت هیتر وسیله‌ای است که در سالن‌های بزرگ، واحدهای صنعتی، سوله‌ها و استخرها به کار می‌رود. کار این وسیله گرم کردن محیط و رساندن آن به دمای مورد نیاز است. اگر از یونیت هیتر مناسب برای استخر خود استفاده کنید، می‌توانید آن را برای تمام روزهای سال قابل استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر گرمایش و هوای مطبوع استخر را به‌خوبی فراهم نکنید، ممکن است در زمستان‌ها مشکلاتی مانند یخ‌زدگی، ترک‌خوردگی سطوح و ترکیدگی لوله‌ها پیش آید.

یونیت هیترها انواع مختلفی دارند که شامل یونیت با کویل الکتریکی، یونیت با کویل آب گرم و یونیت با کویل بخار است. نحوه عملکرد آن نیز به این صورت است که در کویل‌‌ها یک سیال گرم جریان پیدا می‌کند یا کویل‌ها با کمک انرژی الکتریکی داغ می‌شوند. سپس هوایی که در تماس با کویل‌ها گرم شده است، با کمک یک فن از روی کویل‌ها عبور می‌کند و در محیط منتشر می‌شود. ویژگی مهم یونیت هیتر پراکنده‌کردن یکنواخت هوای گرم است.

پمپ حرارتی

پمپ حرارتی

پمپ حرارتی که به آن هیت پمپ نیز می‌گویند، یکی از تجهیزات جدید برای گرم‌کردن آب استخر است. این پمپ با کمک انرژی الکتریکی کار می‌کند. این پمپ دارای اجزای مختلفی مانند کمپرسور، کویل اواپراتور، کندانسور، فن و نوعی سیال است. نحوه کار کردن آن به این صورت است که کویل اواپراتور گرمای محیط را به خود جذب می‌کند و آن را به مایع مبرد درون خود منتقل می‌کند. این مایع با کمک گرما به گاز تبدیل می‌شود و به سمت کمپرسور حرکت می‌کند. در کمپرسور دمای آن بیشتر افزایش پیدا می‌کند. کندانسور که دارای یک لوله آب سرد ورودی و یک لوله آب گرم خروجی است، گاز داغ را از کمپرسور دریافت می‌کند. این گاز با آب سرد ورودی تبادل دما انجام می‌دهد و گرمای آن رفته رفته از بین می‌رود. سپس آب گرم از لوله خروجی به بیرون هدایت می‌شود و به سمت استخر می‌رود. گاز مبرد نیز که حالا مایع شده است، دوباره به اواپراتور برمی‌گردد.

این مطلب را هم بخوانید: تجهیزات ضروری برای راه‌اندازی استخر

انتخاب تجهیزات گرمایش استخر

همان‌طور که بیان کردیم، استخرها برای گرم کردن آب و نیز فضای خود به تجهیزات مختلفی نیاز دارند. این تجهیزات هر کدام روش کارکردن، مزایا و معایب خاص خود را دارند. به همین دلیل بهتر است که شما برای انتخاب این تجهیزات ابتدا نوع و حجم استخر خود را مشخص کنید، سپس با توجه به آن درباره تجهیزات گرمایشی استخر بررسی‌های لازم را انجام دهید. کیفیت قطعات، طراحی دستگاه‌ها، نوع قطعه متناسب با استخر، قیمت قطعات، برند سازنده و گارانتی معتبر از جمله مهم‌ترین مواردی است که باید برای خرید تجهیزات گرمایشی به آن توجه کنید. یادتان باشد که انتخاب قطعات مختلف استخر حساسیت و دقت زیادی لازم دارد. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به خرید این دستگاه‌ها، حتما نظرات کارشناسان و مشاوران ما را جویا شوید تا با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.

در این مطلب سعی کردیم تجهیزات گرمایش استخر مهم را به شما معرفی کنیم. به نظر شما برای تامین گرمایش استخر از چه دستگاه‌های دیگری می‌توانیم استفاده کنیم؟ شما کدام روش را برای گرم‌کردن آب و نیز فضای استخر خود ترجیح می‌دهید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *