مقایسه استخر فایبرگلاس با استخر بتنی

مقایسه استخر فایبرگلاس با استخر بتنی

اگر به فکر ساختن یک استخر شخصی یا تجاری هستید، باید بدانید که استخرها انواع گوناگونی دارند.  هر مدل استخر از مزایا و معایب مختلفی بهره می‌برد که شما باید با توجه به شرایط و بودجه خود بهترین گزینه را انتخاب کنید. استخر فایبرگلاس و استخر بتنی را می‌توان رایج‌ترین استخرها دانست. در ادامه مقایسه استخر فایبرگلاس با استخر بتنی را انجام داده‌ایم. اگر در انتخاب خود مردد هستید و می‌خواهید با این استخرها آشنا شوید، با ما همراه باشید.

مقایسه هزینه استخر فایبرگلاس و بتنی

مهم‌ترین قدمی که باید برای احداث استخر و خرید تجهیزات استخر بردارید، تخمین بودجه و هزینه است. هزینه استخر به دو بخش هزینه راه‌اندازی و هزینه تعمیر و نگهداری تقسیم می‌شود. هزینه راه‌اندازی در این استخرها می‌تواند متفاوت باشد. این تفاوت به طرح استخر، ابعاد آن، نوع مصالح مورد نیاز و ابزارها بستگی دارد. اما اگر بخواهیم به‌طور کلی هزینه احداث استخرها را با هم مقایسه کنیم، تفاوت چندانی بین استخر فایبرگلاس و بتنی مشاهده نمی‌شود.

داستان اصلی هزینه تعمیر و نگهداری از استخر است. همان‌طور که می‌دانید استخرها در طول زندگی خود به رسیدگی و نگهداری نیاز دارند تا همیشه بتوانند سالم و بهینه کار کنند. استخرهای بتنی در طول مدت فعالیت مستعد رشد جلبک و رسوب‌گیری هستند. به همین دلیل چند سال یک‌بار به اسیدشویی نیاز دارند. همچنین برای اینکه این استخرها بتوانند به درستی کار کنند، نیاز به سرویس فصلی یا سالانه دارند. هزینه دیگری که برای نگهداری استخر بتنی باید در نظر بگیرید شامل هزینه گچ‌کاری یا کاشی‌کاری مجدد است. علاوه‌بر موارد گفته‌شده، هزینه مواد شیمیایی و مصرف برق نیز باید در بودجه‌بندی شما اشاره شود.

هزینه استخر فایبرگلاس به‌طور کلی شامل هزینه مصرف انرژی و نیز هزینه مواد شیمیایی است. زیرا این نوع استخر نیاز به اسیدشویی، تعویض کاشی یا گچ و سرویس فصلی و سالانه ندارند. به همین دلیل در این بخش، استخر فایبرگلاس را می‌توانیم پیروز میدان رقابت بنامیم؛ زیرا هزینه نگهداری آن بسیار کمتر از استخر بتنی خواهد بود. 

سفارشی‌سازی استخرها

سفارشی‌سازی استخرها

استخرها می‌توانند شکل‌ها، ابعاد و عمق مختلفی داشته باشند. استخرهای فایبرگلاس بدنه‌های ازپیش‌ساخته‌شده هستند که می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید و در حفره استخر نصب کنید. این استخرها معمولا ابعادی تا ۱۶ (عرض) ×۴۰ (طول) ×۸.۵ (عمق) فوت دارند. بنابراین شما باید شکل‌های مشخص و ابعاد تعیین‌شده را خریداری کنید. البته خارج از استخر خود می‌توانید بدون محدودیت از آبنما، طاقچه‌های برنز کننده، کاشی‌ها، چراغ‌ها و تجهیزات تزئینی دیگر استفاده کنید. 

اگر به یک استخر بسیار بزرگ‌تر یا عمیق‌تر نیاز دارید، بتن گزینه مناسب‌تری برای شما خواهد بود. شما می‌توانید استخر خود را هرطور که مایل هستید طراحی کنید. همچنین آزادی بیشتری برای پیاده‌سازی طرح‌ها و نیازهای خاص خود خواهید داشت. 

بنابراین مقایسه استخر فایبرگلاس با بتنی در زمینه شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی بدون شک استخر بتنی برنده رقابت است زیرا گزینه‌های نامحدودی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

زمان راه‌اندازی و نصب

بدنه فایبرگلاس در کارخانه تولید می‌شود و شما آن را به‌صورت آماده خریداری می‌کنید. برای راه‌اندازی آن باید حرفه‌ای را متناسب با ابعاد استخر در زمین ایجاد کنید که این کار با کمک ماشین‌آلات و تجهیزات سنگین انجام می‌شود. فرایند راه‌اندازی استخر فایبرگلاس به‌طور کلی حدود ۳ تا ۵ هفته زمان نیاز دارد که به‌طور کامل بتوانید آن را افتتاح کنید. 

استخرهای بتنی در این زمینه بسیار عقب می‌مانند. شما برای راه‌اندازی یک استخر بتنی بین ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز خواهید داشت. وقتی که محیط استخر را حفر می‌کنید باید آن را بتن‌ریزی کنید و حدود یک ماه به آن فرصت دهید تا به‌طور کامل خشک شود. در واقع شما تمام مراحل ساخت‌وساز استخر بتنی را خودتان باید انجام دهید. که این فرایند چندین ماه طول می‌کشد. بنابراین در این بخش بدون شک استخر فایبرگلاس برنده است.

بافت سطح داخلی

مراقبت از استخر بتنی و استخر فایبر گلاس

استخرهای فایبرگلاس در بدنه داخلی خود از پوششی بهره می‌برند که به آن پوشش ژلی گفته می‌شود. این بدنه بسیار صاف است و در پله‌ها یا محل برنزه کننده به‌گونه‌ای طراحی شده است که بافت ضد لغزشی داشته باشد. البته جنس این بدنه اصلا اذیت‌کننده نیست. 

جنس بدنه داخلی استخرهای بتنی را می‌توان یکی از نقاط ضعف آن‌ها دانست. گچ‌کاری داخل بدنه ناهموار است و ممکن است پوست را خراشیده کند. برآمدگی‌هایی که در بدنه هستند می‌توانند راه‌رفتن روی آن را سخت‌تر کنند. اما سنگدانه‌‌های صیقلی ‌می‌توانند این مشکل را برطرف کنند. همچنین یکی از گزینه‌‌های دیگری که می‌توانید آن را پیاده‌سازی کنید، استفاده از کاشی است که هزینه بسیار بیشتری به همراه دارد

با مقایسه سطح داخلی هر دو استخر می‌توانید استخر فایبرگلاس را برنده بدانیم زیرا راه‌رفتن روی آن آسان است و برای صیقلی‌کردن و صاف‌کردن سطح آن به هیچ ماده دیگری نیاز ندارید. 

دوام و ماندگاری

گفتیم که روکش استخر فایبرگلاس ژلی است. این روکش بسیار بادوام و مقاوم است. شما می‌توانید به‌راحتی از ضدعفونی‌کننده‌ای مانند کلر و نیز کلر نمک استفاده کنید. زیرا این مواد شیمیایی روی پوسته آن تاثیر مضری نخواهند داشت. 

یک استخر بتنی با مواد باکیفیت فوق‌العاده مقاوم و بادوام است. تمام پوشش‌‌های داخلی استخر بتنی به اندازه‌ای قوی هستند که نیازی نیست نگران آسیب اسباب‌بازی‌ها، سگ‌ها یا شاخه های درخت باشید. نکته مهم این است که باید هر ۱۰ تا ۱۵ سال یک‌‌بار استخر را گچ‌کاری کنید. توجه کنید که اگر از مولد کلر نمک استفاده می‌کنید، باید بدانید که نمک محلول در آب، طول عمر پوشش گچی داخلی استخر بتنی را کاهش می‌دهد. البته این ماده روی کاشی تاثیری نخواهد داشت. 

در نتیجه می‌توانیم بگوییم که هر دو استخر بسیار مستحکم و بادوام هستند و می‌توانید سال‌ها از آن‌ها استفاده کنید. اما استخرهای بتنی به مرور زمان در برابر نمک ضعیف‌تر عمل می‌کنند. 

تعمیر و نگهداری

مصرف برق و مواد شیمیایی

پوشش ژلی بدنه داخلی استخر فایبرگلاس روی PH آب تاثیری ندارد، بنابراین برای متعادل‌کردن آب استخر به‌ندرت نیاز به اسید خواهید داشت. البته استفاده از مواد شیمیایی برای ضدعفونی‌کردن آب استخر و سلامتی آن به‌طور هفتگی ضروری است که باید با آزمایش آن را تشخیص دهید.

یادتان باشد که بتن یک ماده قلیایی است و برخورد آن با آب استخر می‌تواند PH آب را مقداری افزایش دهد. بنابراین شما باید به‌صورت هفتگی یا روزانه اسید موریاتیک را به آن اضافه کنید. تا PH استخر را متعادل نگه دارید. همچنین برای جلوگیری از تشکیل جلبک، باید هر هفته یک بار سطح استخر را با برس تمیز کنید. 

 یادتان باشد که در مقایسه استخر فایبرگلاس با استخر بتنی در زمینه تعمیر و نگهداری، فایبرگلاس برنده است. این نوع استخر به حداقل تعمیر هفتگی نیاز دارد. اما شما باید به‌طور مرتب حواستان به استخر بتنی باشد تا جلبک در آن رشد نکند و آب استخر قلیایی نشود.

میزان رشد جلبک

پوشش داخلی فایبرگلاس به‌گونه‌ای طراحی شده است که در برابر جلبک مقاوم است و منافذ آب میکروسکوپی است. بنابراین جلبک توانایی و فرصت رشد در آن را پیدا نمی‌کند.  اما برای بتن داستان متفاوت است. بدنه داخلی بتن دارای حفره‌های بسیاری است که باعث جذب و رشد جلبک می‌شوند. بنابراین تمیز نگه‌داشتن استخر بتنی خود نیاز دارید که هر هفته آن را برس و جارو بکشید. 

یادتان باشد که اگر از استخر خود نگهداری نکنید، استخر شما به‌سرعت کثیف می‌شود و جلبک و آلودگی‌ها در آن رشد می‌کنند. با این حال استخر فایبرگلاس کار نگهداری و نظافت استخر را برای شما آسان‌تر می‌کند.

مصرف برق و مواد شیمیایی

بافت سطح داخلی

برای اینکه از استخر خود به‌خوبی نگهداری کنید باید همیشه مواد شیمیایی آن را بررسی کنید. استخرهای فایبرگلاس به دلیل نوع ساخت خود، به مواد شیمیایی کمتری احتیاج دارند. بنابراین انرژی الکتریکی کمتری نیز برای کار صرف می‌شود. 

وقتی نوبت به بررسی نگهداری بتن می‌رسد باید بدانید که بودجه و وقت نسبتا زیادی را باید برای آن کنار بگذارید. بتن به دلیل قلیایی بودن نیازمند مواد شیمیایی و اسید بیشتری است. همچنین بدنه آن مستعد جلبک است بنابراین باید همیشه آن را تمیز کنید. 

به‌طور کلی استخر بتنی برای اینکه همیشه سالم باشد به مواد شیمیایی بیشتری و در نتیجه مصرف برق بیشتر نیاز دارد. بنابراین در این مورد استخر فایبرگلاس برنده است.

گرم‌کردن آب استخر

در مقایسه استخر فایبرگلاس با استخر بتنی باید بگوییم که آب درون استخرهای فایبرگلاس سریع‌تر گرم می‌شوند و گرما را برای مدت بیشتری حفظ می‌کنند. پوسته فایبرگلاس طوری ساخته شده است که گرما را جذب نمی‌کند و در نتیجه آب استخر سریع‌تر گرم می‌شود و مدت بیشتری گرم می‌ماند. 

جنس بتن طوری است که گرما را به خودش جذب می‌کند. بنابراین سیستمی که گرمایش استخر را فراهم می‌کند باید بیشتر کار کند تا دمای آب استخر را حفظ کند. این فرایند بیشتر طول می‌کشد و انرژی بیشتری صرف می‌شود. بنابراین می‌توان استخر فایبرگلاس را در این زمینه برنده دانست.

طول عمر

اگرچه طول عمر استخر به میزان نگهداری، تعمیر و سرویس آن بستگی دارد، باید گفت که هر دو استخر طول عمر بالایی دارند و می‌توانند سال‌های زیادی عمر کنند. البته به‌طور دقیق‌تر باید بگوییم که فایبرگلاس بین ۲۵ تا ۳۰ سال دوام می‌آورد اما یک استخر بتنی اگر به‌درستی نگهداری شود می‌تواند تا ۵۰ سال یا بیشتر عمر کند. البته یادتان باشد که نگهداری استخر بتنی پیچیده‌تر است و شما هر دهه به تعمیر یا تعویض روکش آن نیاز دارید. با این حال استخر بتنی عمر بیشتری خواهد داشت.

کدام استخر را انتخاب کنیم؟

مقایسه استخر فایبر گلاس با استخر بتنی-۲

اگر می‌خواهید یک استخر جدید راه‌اندازی کنید، باید به بودجه، نیازها و سلیقه خود توجه کنید زیرا فقط شما اولویت‌ها و نیازهای خود را می‌دانید. ویژگی‌ها و موارد مختلف را در نظر بگیرید و آن‌ها را با دقت بررسی کنید تا ببینید کدام استخر برای شما و خانواده‌‌تان بهتر است. مقایسه استخر فایبرگلاس با استخر بتنی در انتخاب بهتر به شما کمک می‌کند. اگر هنوز مردد هستید  نمی‌دانید کدام مدل را انتخاب کنید به پیشنهاد زیر توجه کنید.

استخرهای بتنی برای شما بهتر هستند اگر:

 • بودجه زیادی در دسترس دارید.
 • به شکل‌های شخصی‌سازی‌شده و سفارشی نیاز دارید که عمیق و متنوع باشند.
 • توانایی صرف بودجه، زمان و انرژی زیاد برای نگهداری استخر را دارید.
 • طراحی کاملا طبیعی می‌خواهید.
 • از بافت خشن کف استخر اذیت نمی‌شوید.

استخرهای فایبرگلاس برای شما بهتر هستند اگر:

 • بودجه مناسبی داشته باشید.
 • یک استخر کوچک یا متوسط بخواهید.
 • طرح مورد علاقه خود را از بین طرح‌های آماده پیدا کرده‌اید.
 • حداقل تعمیر و نگهداری را می‌خواهید.
 • می‌خواهید هزینه‌های بلندمدت کمی داشته باشید.
 • به نصب و راه‌اندازی سریع و آسان استخر علاقه دارید.

اگر می‌خواهید درباره این دو استخر بیشتر بدانید می‌توانید به «مزایا و معایب استخر فایبرگلاس» و «مزایا و معایب استخر بتنی» نگاهی بیندازید.

سخن پایانی

استخرهای شخصی مکان‌هایی برای تفریح کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها هستند که می‌توانند لحظات شیرینی را برای ما رقم بزنند. بنابراین اگر ویلای شخصی، باغ یا منزل بزرگی دارید، می‌توانید یک استخر دلخواه راه‌‌اندازی کنید و از مزایای آن لذت ببرید. اما ممکن است انتخاب نوع استخر برای شما سخت باشد و نتوانید مناسب‌ترین مدل را انتخاب کنید. در این مطلب سعی کردیم به‌طور کامل مقایسه استخر فایبرگلاس و استخر بتنی را انجام دهید تا بتوانید موارد مختلف را راحت‌تر بررسی کنید. اگر باز هم در انتخاب خود مردد بودید، می‌توانید با کارشناسان ما در فیدارآدور تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. شما به کدام مدل استخر بیشتر علاقه دارید؟ به نظر شما کدام مدل ارزش بیشتری برای راه‌اندازی دارد؟ تجربه‌ها و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *