داکت اسپلیت چیست و چه مزایایی دارد؟

داکت اسپلیت چیست و چه مزایایی دارد؟

هنگامی که می‌خواهید یک ساختمان مسکونی، اداری یا تجاری بسازید یا آن را نوسازی کنید. فکر کردن درباره سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی این ساختمان یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که باید آن را مد نظر داشته باشید. البته برای انتخاب این سیستم‌ها باید به فاکتورهای مختلفی توجه کنید. امروزه سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی بسیار متنوع و گسترده شده‌اند. داکت اسپلیت یکی از این سیستم‌ها است که می‌توانید آن را در ساختمان خود نصب کنید. در ادامه بررسی می‌کنیم که داکت اسپلیت چیست و چه مزیت‌‌هایی برای ساختمان شما دارد. با ما همراه باشید.

داکت اسپلیت چیست ؟

اگر می‌خواهید یک ساختمان کامل داشته باشید، باید هم سیستم گرمایشی و هم سیستم سرمایشی را برای ساختمان خود طراحی کنید. امروزه سیستم‌هایی طراحی شده‌اند که می‌توانند در فصل تابستان سرمایش تولید کنند و در فصل زمستان گرمایش را به محیط شما بدهند. بنابراین دیگر نیازی به کولر و بخاری نخواهید داشت. بلکه با یک سیستم می‌توانید همه فصول از هوای مطبوع و مناسب لذت ببرید. داکت اسپلیت یکی از همین سیستم‌ها است که می‌تواند برای تمام روزهای سال کارایی فوق‌العاده‌ای داشته باشد. خرید داکت اسپلیت شما را از رادیاتور، بخاری، کولر گازی، چیلر و فن کویل بی‌نیاز می‌کند. این سیستم‌ها از دو قسمت اصلی واحد خارجی و هواساز تشکیل شده‌اند.

داکت اسپلیت چه اجزایی دارد؟

پیش‌تر گفته شد که داکت اسپلیت شامل دو قسمت اصلی است:

 • واحد خارجی: شامل قطعاتی مانند پروانه، کمپرسور، دینام، فین و غیره است.
 • هواساز یا واحد داخلی: شامل فیلتر، سینی، کویل، دینام، اواپراتور، پروانه و غیره است.
 • کانال‌ها: این کانال‌ها بین واحد هواساز و مکان‌‌های مختلف ساختمان ارتباط برقرار می‌کنند. این کانال‌ها معمولا از جنس گالوانیزه، پلی یورتان یا فلکسی بل هستند.
 • کندانسور: این قطعه شامل لوله‌هایی است که معمولا مسی هستند و وظیفه متراکم‌کردن گاز مبرد را بر عهده دارند.

داکت اسپلیت چگونه کار می‌کند؟

داکت اسپلیت چگونه کار می‌کند؟

حالا که دانستید داکت اسپلیت چیست بهتر است با نحوه کار کردن آن آشنا شوید. این سیستم از دو واحد شامل واحد داخلی و خارجی تشکیل شده است. واحد هواساز یا یونیت داخلی به‌صورت توکار درون سقف متصل می‌شود و سپس با استفاده از کانال‌کشی، هوا به اتاق‌ها و سایر مکان‌ها منتقل می‌شود. واحد یا یونیت خارجی نیز در هوای آزاد در بالکن یا حیاط قرار می‌گیرد.

برای گرم‌کردن محیط، در لوله‌ها یا کویل‌های سیستم داکت اسپلیت آب گرم جریان پیدا می‌کند که این آب از سیستم حرارت مرکزی یا پکیج به لوله‌ها هدایت می‌شود. سپس هواساز با کمک فن خود، هوا را از روی کویل‌ها عبور می‌دهد. با عبور هوا از روی کویل‌‌های آب گرم، هوا نیز گرم می‌شود و با کمک فن‌ها به محیط فرستاده می‌شود و محیط را گرم می‌کند. در واقع می‌توانید در فصل زمستان واحد خارجی را به‌طور کلی خاموش کنید.

در فصل تابستان برای تامین هوای خنک، این سیستم مانند کولر گازی عمل می کند. در این صورت واحد خارجی وارد عمل می‌شود. هواساز و پاحد خارجی با کندانسور یا لوله‌های مسی به هم متصل شده‌اند که درون این لوله گاز خنک‌کننده یا مبرد وجود دارد. این گاز با کمک کمپرسور فشرده می‌شود و دمای آن بسیار کاهش پیدا می‌کند. این گاز سرد به سمت یونیت داخلی حرکت می‌‌کند و به دلیل سرد بودن آن، هوایی که با کمک فن از روی آن عبور می‌کند خنک شده و به سمت محیط بیرونی هدایت می‌شود. سپس این گاز در مسیر برگشت منبسط می‌شود و دمای آن بالاتر می‌رود و دوباره به یونیت خارجی برمی‌گردد. این چرخه تا زمان روشن‌بودن اسپلیت ادامه دارد.

داکت اسپلیت چه مدل‌هایی دارد؟

داکت اسپلیت معمولی

این نوع داکت اسپلیت از یک موتور بهره می‌برد که همواره با دور ثابت کار می‌کند. این ویژگی باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود. در این مدل دور موتور ثابت است تا زمانی که شما درجه دستگاه را تغییر دهید. در این صورت دور موتور کمتر یا بیشتر می‌شود اما باز هم به صورت ثابت به کار کردن خود ادامه می‌دهد.

داکت اسپلیت اینورتر

اگر می‌خواهید یک سیستم کارآمدتر داشته باشید، می‌توانید داکت اسپلیت اینورتر را در ساختمان خود نصب کنید. این سیستم از موتوری با دور متغیر بهره می‌برد که بر اساس نیاز شما قدرت خود را تنظیم می‌کند. در این مدل، موتور با حداکثر توان خود کار نمی‌کند، بلکه می‌تواند با توجه به دمای محیط، دور موتور خود را تنظیم کند. در این نوع داکت اسپلیت از کمپرسور اسکرال استفاده می‌شود. این مدل قیمت مناسب‌تر و عمر بیشتری دارد. در کنار این مزایا، صدای کمتری نیز تولید می‌کند بنابراین یک انتخاب مناسب برای ساختمان‌های مسکونی و اداری به شمار می‌رود.

توجه کنید که قیمت داکت اسپلیت اینورتر از مدل معمولی بالاتر است، اما از طرفی کارایی بیشتری دارد و می‌تواند به میزان مناسبی در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند.

مزایای داکت اسپلیت چیست ؟

 • داکت اسپلیت از قیمت اولیه مناسب‌تری نسبت به فن کویل و مینی چیلر برخوردار است.
 • این سیستم با کمک کانال‌کشی می‌تواند هوای تازه را از بیرون ساختمان مکش کند و آن را در اختیار شما قرار دهد. 
 • در این سیستم فیلترهایی وجود دارد که قابل شستشو هستند و باعث می‌شوند تا هوای ورودی تمیز و تازه باشد.
 • داکت اسپلیت می‌تواند با سرعت بالایی محیط را گرم یا خنک کند.
 • این سیستم یک انتخاب مناسب برای مناطق سردسیر است که می‌تواند گرمای یکنواخت، مطلوب و قدرتمندی را برای محیط به ارمغان آورد.
 • ظرفیت سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت نسبت به سیستم‌های دیگر بیشتر است و از این سیستم می‌توان برای گرم‌کردن فضاهای بزرگ استفاده کرد.
 • با کمک این سیستم نیازی به وسایل گرمایشی و سرمایشی جداگانه و مستقل نخواهید داشت.
 • داکت اسپلیت فضای داخلی ساختمان را اشغال نمی‌کند زیرا تمام اجزا و کانال‌کشی‌ها توکار هستند.

معایب داکت اسپلیت چیست ؟

 • در این نوع سیستم نمی‌توانید منطقه‌های دمایی مختلف داشته باشید. به این معنی که تمام اتاق‌ها و محیط‌هایی که از این سیستم بهره می‌برند باید با یکدیگر هم‌دما باشند و امکان تنظیم دمای مستقل نخواهند داشت.
 • این سیستم نسبت به سیستم‌های دیگر مصرف برق و انرژی بیشتری دارد.
 • هزینه اجرای این سیستم نسبت به سیستم‌های مشابه بیشتر است.
 • به دلیل عبور هوا از کانال‌ها و نیز توکار بودن یونیت داخلی، این سیستم صدای نسبتا زیادی تولید می‌کند.
 • یونیت خارجی باید در بیرون ساختمان نصب شود، به همین دلیل ممکن است فضای خارجی و نمای ساختمان را به‌هم‌ریخته نشان دهد و از زیبایی آن بکاهد.

این مطلب را هم بخوانید: همه‌چیز درباره سیستم گرمایش از کف

داکت اسپلیت چگونه نصب می‌شود؟

داکت اسپلیت چگونه نصب می‌شود؟

تا به اینجا می‌دانید که داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می‌کند. شاید با خودتان فکر کنید که این سیستم را چطور باید نصب کنید.

۱. در قدم اول باید برای یونیت خارجی یک فضای مناسب پیدا کنید. این بخش از دستگاه نباید روی زمین قرار بگیرد. همچنین بهتر است که به‌طور طولانی در معرض مستقیم آفتاب نباشد. زیرا در این دو حالت کارایی دستگاه به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند.

۲. یونیت داخلی را بهتر است در مکانی نصب کنید که نیاز به سکوت زیادی ندارد. برای این کار می‌توانید راهرو‌ها یا اتاق‌هایی را انتخاب کنید که رفت‌وآمد ضروری در آن کمتر است. سقف این مکان‌ها را برای نصب واحد هواساز در نظر بگیرید. 

۳. بعد از اینکه جای مناسبی را برای هواساز پیدا کردید باید به سایر سالن‌ها و اتاق‌ها کانال‌کشی انجام شود.

۴. در این مرحله یونیت خارجی و هواساز با کمک لوله‌های مسی کندانسور به یکدیگر متصل می‌شوند.

۵. در پایان نیز باید برق‌کشی سیستم به‌درستی انجام شود تا بتوانید از آن به‌راحتی استفاده کنید.

فراموش نکنید که بعد از راه‌اندازی و استفاده از این سیستم باید در بازه‌های زمانی منظم آن را سرویس کنید و اگر قطعه‌ای با مشکل مواجه شد سریع آن را تعمیر کنید. در صورت مراقبت‌های همیشگی، این سیستم می‌تواند عمر زیادی داشته باشد و چندین سال بدون مشکل کار کند. این سرویس‌ها و مراقبت‌ها شامل کارهای خاصی مانند روغن‌کاری قطعات، تعویض فیلترها و نظافت کویل‌ها است که برای انجام‌دادن آن‌ها بهتر است از افراد ماهر و حرفه‌ای کمک بگیرید.

سخن پایانی

اگر سیستم گرمایشی محیط خود را به‌درستی انتخاب کنیم، می‌توانیم تا سال‌ها از آن بدون مشکل بهره ببریم. همچنین با نصب یک سیستم بهینه با کارایی بالا می‌توانیم در هزینه‌ها و میزان مصرف انرژی تا حد زیادی صرفه‌جویی کنیم. داکت اسپلیت می‌تواند یکی از بهترین سیستم های گرمایش خانه باشد. همچنین می‌توانید آن را برای ساختمان‌های تجاری، اداری، هتل‌ها، رستوران‌ها، خوابگاه‌ها و دانشگاه‌ها نیز به کار ببرید. با نصب این سیستم می‌توانید به فضای مناسب با دمای دلخواه و هوای تازه دسترسی داشته باشید. در این مطلب سعی کردیم به‌طور کامل بررسی کنیم که داکت اسپلیت چیست. همچنین مزایا و نحوه عملکرد آن را بیان کردیم. اگر در انتخاب سیستم مناسب منزل خود مردد هستید، می‌توانید با کارشناسان ما در فیدارآدور تماس بگیرید و از راهنمایی و مشاوره آن‌‌ها بهره ببرید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *