پکیج چیست و چه مزایایی دارد؟

پکیج چیست و چه مزایایی دارد؟

تامین گرمایش هر ساختمان یکی از کارهای مهمی است که باید قبل از زمستان آن را انجام دهید. در سال‌‌های قبل آبگرمگن‌ها و موتورخانه‌ها این وظیفه را بر عهده داشتند. آن‌ها گرمایش محیط و نیز آب گرم مورد نیاز برای مصارف خانگی را تامین می‌کردند. اما با آمدن پکیج‌ها به بازار همه‌چیز متحول شد. موتورخانه‌ها برای راه‌اندازی به جای زیاد، تعمیر و نگهداری منظم و هزینه بالا نیاز داشتند. پکیج‌ها مزایای بسیاری به همراه دارند که ارزش خرید آن‌ها را بالا می‌برد. اگر نمی‌دانید پکیج چیست و چه کاربردهایی دارد، با ما همراه باشید.

آشنایی با پکیج

پکیج یک سیستم گرمایشی است که هر دو وظیفه تامین گرمایش و تامین آب گرم لوله‌کشی را برای ساختمان‌ها فراهم می‌کند. برای اینکه از طریق پکیج خانه را گرم کنید باید از رادیاتورها استفاده کنید. نحوه عملکرد پکیج برای سیستم گرمایشی به این صورت است که ابتدا با کمک مبدل حرارتی یا مشعل خود آب را به دمای معینی می‌رساند و آن را گرم می‌کند. سپس آب گرم به لوله‌‌های رادیاتورها فرستاده می‌شود. آب گرم با چرخش در لوله‌ها، محیط را گرم می‌کند و آب سرد برای اینکه دوباره گرم شود به پکیج برمی‌گردد. 

البته باید بدانید که گرمایش پکیج فقط محدود به رادیاتورها نیست. وسایل گرمایشی بسیاری مانند فن کویل و سیستم‌های گرمایش از کف نیز می‌توانند از پکیج استفاده کنند. در کنار این عملکرد، پکیج می‌تواند آب را گرم کند و آن را به لوله‌کشی ساختمان هدایت کند. فراموش نکنید که پکیج‌ها مدل‌های مختلفی با مزایا و معایب خاص خود دارند که آن‌‌ها را معرفی خواهیم کرد. 

انواع پکیج

تا به این‌جا دانستیم که پکیج چیست ؛ حالا که با این سیستم آشنا شدید باید انواع آن را بشناسید تا بتوانید مدل مناسب را خریداری کنید.

بر اساس نوع نصب

پکیج‌های دیواری

پکیج‌های دیواری

این پکیج‌ها شبیه به آبگرمکن‌های دیواری طراحی می‌شوند که به آسانی روی دیوار نصب می‌شوند. پکیج‌های دیواری برای محیط‌های مسکونی یا اداری مناسب هستند و واحدهای مستقلی به شمار می‌روند که به سیستم گرمایشی مرکزی ساختمان متصل نیست. در واقع هر واحد می‌تواند یک پکیج جداگانه برای خود داشته باشد. پکیج‌های دیواری به‌راحتی می‌توانند در آشپزخانه یا بالکن قرار بگیرند و گرمایش مورد نیاز واحد را تولید کنند. این پکیج‌ها بدون مخزن هستند و با کمک مبدل حرارتی گرما را تولید کرده و به آب منتقل می‌کنند.

پکیج دیواری طوری طراحی شده است که به‌راحتی درون یک کابینت جای می‌گیرد. این پکیج بدون سروصدا کار می‌کند که برای فضاهای کوچک بسیار مناسب است. 

 اگر می‌خواهید یک پکیج دیواری داشته باشید «راهنمای خرید پکیج دیواری» را بخوانید.

پکیج‌های زمینی

پکیج‌های زمینی

این پکیج‌ها از نظر کارایی شباهت بیشتری به موتورخانه‌‌های مرکزی دارند. این پکیج‌ها توان حرارتی بالا و آب مصرفی زیادی را در اختیار ساختمان قرار می‌دهد. پکیج‌های زمینی در مدل‌های برقی، دوگانه‌سوز و گازوئیلی تولید می‌شوند. سروصدای زیاد این پکیج‌ها باعث می‌شود که برای محیط سکونت مناسب نباشند. به همین دلیل پکیج‌های زمینی معمولا در پارکینگ‌ها، زیرپله‌ها یا انباری‌ها نصب می‌شوند.

این پکیج‌ها بر خلاف پکیج‌های دیواری، برای مجتمع‌ها، منازل بسیار بزرگ، هتل‌ها، ویلاها و مکان‌هایی از این قبیل به کار می‌روند. پکیج‌های زمینی ابعاد بزرگ‌تری نسبت به پکیج دیواری دارند و از طرفی گرمایش بسیار بیشتری تولید می‌کنند. به همین دلیل برای مجتمع‌هایی با سیستم گرمایشی مشترک به کار می‌روند. این پکیج‌ها معمولا از مخزن بهره می‌برند و آب را به میزان زیادی در مخزن خود ذخیره می‌کنند تا در زمان مورد نیاز استفاده شود.

بر اساس نوع سوخت

 • پکیج‌های گازی: این پکیج‌ها از گاز طبیعی شهری برای تولید گرما استفاده می‌کند. این مدل معمولا در بین پکیج‌های دیواری دیده می‌شود.
 • پکیج‌های برقی: این پکیج‌ها با کمک انرژی الکتریکی وظیفه خود را انجام می‌دهند. بسیاری از پکیج‌های دیواری و زمینی از این مدل هستند.
 • پکیج‌های دوگانه‌سوز: این مدل‌ها که در ساختمان‌های مسکونی بسیار رایج‌هستند از گاز شهری و برق کمک می‌گیرند. با اینکه این پکیج‌ها هم گاز و هم برق مصرف می‌کنند اما مصرف انرژی آن‌ها در مقایسه با سیستم‌های گرمایشی دیگر بسیار بهینه است. این پکیج‌ها زمینی هستند و باید در خارج از فضای سکونت نصب شوند.
 • پکیج گازوئیلی: این نوع پکیج‌ها برای سوخت خود از گازوئیل استفاده می‌کند. به همین دلیل باید بیرون از فضای مسکونی نصب شود . با دودکش گازهای حاصل از احتراق را به بیرون هدایت کند. این پکیج‌ها از نوع زمینی هستند.
 • پکیج سه‌گانه‌سوز: این پکیج‌ها که در نوع زمینی مشاهده می‌شود، از برق، گاز و گازوئیل بهره می‌برد.

بر اساس نوع مبدل

 • پکیج‌های تک مبدل: این پکیج‌ها از یک مبدل حرارتی برای گرم‌کردن آب لوله‌ها و گرمایش رادیاتورها بهره می‌برند.
 • پکیج‌های دو مبدل: این پکیج‌ها برای گرم‌کردن آب لوله‌کشی و نیز فراهم‌کردن آب گرم برای رادیاتورها از دو مبدل جداگانه استفاده میکنند. این کار باعث افزایش کارایی دستگاه می‌شود. نوسان گرمایی نیز در این مدل پکیج‌ها کمتر است و احتمال رسوب‌گیری آن نیز کاهش پیدا می‌کند.

بر اساس نوع خروج آلاینده

 • فن‌دار: پیکج‌هایی که از فن بهره می‌برند برای نصب در داخل منزل مناسب‌تر هستند. این نوع پکیج با کمک فن، گازهای ناشی از احتراق را از طریق دودکش به‌راحتی خارج می‌کند و فضای خانه را تمیز و ایمن‌تر نگه می‌دارد.
 • بدون فن: اگر می‌خواهید پکیج را در بالکن یا فضای باز نصب کنید، می‌توانید از مدل بدون فن استفاده کنید. البته این پکیج‌خا برای آپارتمان‌هایی که محدودیت فضا دارند توصیه نمی‌شود.

مزایای پکیج

هرکدام از سیستم‌های گرمایشی مزایای خاص خود را دارند. وقتی که بدانیم پکیج چیست و مزایای آن کدام است راحت‌تر می‌توانیم سیستم گرمایشی دلخواه خود را انتخاب کنیم.

مزایای پکیج دیواری

 • این پکیج‌ها جای کمتری اشغال می‌کنند و به همین دلیل برای آپارتمان‌ها و واحدهای کوچک بسیار مناسب هستند.
 • پکیج دیواری دارای مخزن نیست، به همین دلیل هر زمان که لازم باشد آب را گرم می‌کند و به لوله‌ها می‌فرستد که این کار باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود. 
 • این نوع پکیج‌ها ایمنی بالایی دارند و به دلیل وجود حسگرهای مختلف امکان بروز حادثه و آسیب‌رساندن به محیط را بسیار کاهش می‌‌دهند. 
 • پکیج دیواری نصب و راه‌اندازی آسانی دارد و به‌راحتی می‌تواند در محیط ساختمان نصب شود.
 • پکیج دیواری هزینه نسبتا مناسبی در مقایسه با سایر سیستم‌های گرمایشی دارد. هزینه تعمیر و سرویس آن نیز مناسب‌تر است.
 • پکیج‌های دیواری گازی و برقی بدون صدا هستند و اگر در محیط منزل نصب شوند اصلا آزاردهنده نیستند.

مزایای پکیج زمینی

 • این پکیج قدرت بسیار بیشتری نسبت به پکیج‌های دیواری دارد.
 • به دلیل قدرت بالاتر در تولید حرارت، از این پکیج می‌توان در خانه‌های بزرگ و مجتمع‌های مسکونی استفاده کرد.
 • این پکیج‌ها باید در محیطی بیرون از محل سکونت نصب شوند و به همین دلیل در فضای خانه محیطی را اشغال نمی‌کنند.
 • پکیج‌های زمینی مخزن‌دار می‌توانند آب را به میزان زیادی در مخزن خود ذخیره کنند تا همیشه آب گرم در دسترس باشد.
 • اگر سوخت‌رسانی به پکیج قطع شود، این پکیج می‌تواند تا زمانی که مخزن خالی شود، آب گرم را برای ساختمان تامین کند. 
 • به دلیل وجود مخزن در پکیج‌های زمینی، نوسان در آب گرم را مشاهده نمی‌کنیم.
 • پکیج زمینی می‌تواند جایگزین مناسبی برای موتورخانه‌‌های مرکزی باشد زیرا هم فضای کمتری را اشغال می‌کند و هم راه‌اندازی آن آسان‌تر است.

حالا که دانستید پکیج چیست برای اینکه تفاوت بین پکیج دیواری و زمینی را بهتر متوجه شوید، می‌توانید به «تفاوت پکیج دیواری و زمینی» سر بزنید.

حالت تابستانی و زمستانی در پکیج‌ها چگونه است؟

در تابستان شما فقط به آب گرم برای مصارف روزمره و استحمام نیاز دارید. بنابراین نیازی به تولید آب گرم برای رادیاتورها وجود ندارد. در این صورت وقتی که شیر آب گرم باز می‌شود، سنسور فشار مشعل را روشن می‌کند و آب در همان لحظه گرم می‌شود و به سمت لوله‌ها می‌رود. وقتی که شیر آب گرم را ببندید، پکیج به دستور برد الکترونیک خاموش می‌شود. 

در حالت زمستانی پکیج باید آب گرم هم برای لوله‌ها و هم برای رادیاتورها را تامین کند. در این بین اولویت با آب مصرفی است. بنابراین وقتی که شیر آب گرم باز می‌شود، مدار رادیاتور بسته می‌شود و آب گرم به سمت لوله‌‌ها می‌رود. وقتی که شیر آب گرم بسته می‌شود، دوباره رادیاتور به مدار برمی‌گردد تا گرمایش محیط را تامین کند.

دقت داشته باشید که حالت زمستانی و تابستانی برای پکیج‌های بدون مخزن است. در پکیج زمینی مخزن‌دار آب گرم همیشه در دسترس است و در فصل زمستان هم‌زمان آب گرم برای لوله‌ها و برای مدار گرمایش تهیه می‌شود. 

سخن پایانی

انتخاب سیستم‌های گرمایشی می‌تواند چالش‌هایی داشته باشد. در بعضی از ساختمان‌ها به دلیل طراحی موتورخانه مرکزی، شما آزادی خاصی در انتخاب نوع سیستم گرمایشی خود نخواهید داشت. اما امروزه استفاده از پکیچ‌ها بسیار رایج شده است زیرا این سیستم‌های گرمایشی در مقایسه با موتورخانه‌ها و سیستم‌های گرمایشی گازی مزیت‌ها و کارایی بیشتری دارند. همچنین ایمنی این پکیج‌ها بسیار بیشتر از سیستم‌های سنتی و قدیمی است. اگر تا به‌ حال چیزی درباره پکیج نمی‌دانستید، در این مطلب سعی کردیم به‌طور کامل بررسی کنیم که پکیج چیست و چه مزایایی دارد. اگر در انتخاب و خرید پکیج دیواری و زمینی مناسب خود مردد هستید می‌توانید با کارشناسان ما در فیدارآدور تماس بگیرید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. به نظر شما معایب پکیج چیست ؟ شما استفاده از کدام سیستم‌های گرمایشی را ترجیح می‌دهید؟ اگر تجربه استفاده از پکیج را داشته‌اید، نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.