راهنمای خرید دیگ بخار

راهنمای خرید دیگ بخار

اگر به دنبال تغییر دیگ  بخار خود قبل از شروع زمستان هستید، مطمئن شوید که بهترین گزینه را انتخاب خواهید کرد. قبل از آمدن زمستان بهترین زمان برای آن است که سیستم‌های گرمایشی خود را ارزیابی کنید و اجزای قدیمی یا خراب را جایگزین کنید. دیگ بخار یکی از رایج‌ترین منابع گرمایشی در موتورخانه‌هایی است که با بخار یا آب کار می‌کنند. بویلرها برای ایجاد بخار یا آب گرم از گاز طبیعی، نفت، برق یا چوب استفاده می‌کنند. سپس گرمای تولید‌شده را به رادیاتور، کنوکتور، سیستم‌های گرمایش از کف یا فن کویل می‌فرستند. اگر می‌خواهید یک دیگ بخار جدید داشته باشید، بهتر است راهنمای خرید دیگ بخار را با دقت مطالعه کنید.

آشنایی با دیگ بخار

آشنایی با دیگ بخار

قبل از اینکه به راهنمای خرید دیگ بخار بپردازیم، بهتر است به‌طور مختصر با دیگ بخار و نحوه کار آن آشنا شوید. دیگ بخار یک مخزن چدنی یا فولادی است که برای کاربردهای مختلفی آب را به بخار تبدیل می‌کند. این بخار می‌تواند برای گرمایش یا چرخاندن یک موتور بخار به کار برود. آب در مخزن دیگ بخار ذخیره می‌شود. سپس این دیگ با سوزاندن سوخت مخصوص خود، آب را رفته‌رفته گرم می‌کند.

وقتی که آب به بخار تبدیل شود، در یک مخزن خالی جمع‌آوری می‌شود. هرچه حجم بیشتری از بخار درون این مخزن جمع شود، سطح فشار به‌مرور بالاتر می‌رود. وقتی که فشار بخار به حد مورد نیاز و مطلوب رسید، بخار از طریق یک دریچه به بیرون هدایت می‌شود تا به سمت لوله‌ها و واحدهای مورد نیاز برود. سپس در چرخه مورد نظر بخار گرمای خود را از دست می‌دهد و به آب تبدیل می‌شود. سپس برای تبدیل‌شدن مجدد به بخار دوباره وارد دیگ می‌شود.

دقت کنید که دیگ‌های بخار برای کار کردن به پمپ الکتریکی نیازی ندارند. بنابراین برای عملکرد سیستم گرمایش بخار نیازی به برق نیست؛ بلکه از فشار بخار برای ایجاد حرکت در سیستم استفاده می شود. بهتر است بدانید که بویلرهای واتر تیوب و دیگ‌های فایر تیوب پرکاربردترین نوع دیگ بخار هستند. بویلرهای واتر تیوب بخار با فشار بالا تولید می‌کنند و برای کاربردهایی که نیاز به ظرفیت بالا دارند استفاده می‌شوند. در حالی که دیگ‌های فایر تیوب برای ظرفیت‌های بخار کوچک ایده‌آل هستند. 

امروز انواع مختلفی از دیگ بخار وجود دارد که برخی از آن‌ها با راندمان بالا برای کمک به افراد در کاهش هزینه‌های گرمایشی طراحی شده‌اند. یادتان باشد که اگر عمر دیگ بخار شما بیشتر از ۱۰ یا ۱۵ سال است، شاید بتوانید با جایگزین‌کردن یک مدل جدیدتر، به میزان قابل توجهی صرفه‌جویی کنید. دیگ‌های بخار قدیمی‌تر برای گرمایش موتورخانه‌‌های منازل بسیار بزرگ بودند به همین دلیل راندمان کم و مصرف انرژی بالایی داشتند و تعمیر و نگهداری آن‌ها بسیار دشوار بود. بنابراین شما باید بدانید که میزان تلف‌شدن حرارت در دیگ شما چقدر است. با تشخیص این مقدار می‌توانید تصمیم بگیرید که به جایگزینی دیگ بخار نیاز دارید یا خیر.

به ظرفیت دیگ بخار توجه کنید

به ظرفیت دیگ بخار توجه کنید

ظرفیت بویلرها معمولا بر حسب BTU سنجیده می‌شوند. این واحد به معنی میزان انرژی مورد نیاز برای افزایش یک پوند آب به میزان یک درجه فارنهایت است. در ساختمان  عواملی مثل موقعیت جغرافیایی، آب‌وهوای منطقه، تعداد در و پنجره‌ها، کیفیت و میزان عایق‌کاریدیوارها و سقف، نیاز به میزان ظرفیت حرارتی را مشخص می‌کنند. یک قانون کلی وجود دارد که در آب‌وهوای سرد در هر فوت مربع فضای داخلی، به ۵۰ BTU ظرفیت حرارتی نیاز خواهید داشت. این مقدار برای آب‌وهوای معتدل ۳۵ BTU و برای آب‌وهوای گرم ۲۰ BTU است. برای مثال در یک خانه ۲۰۰۰ متری با آب‌وهوای معتدل به دیگ بخار با ظرفیت  حدودی ۷۰۰۰۰ BTU نیاز خواهید داشت.

البته دقت کنید که ظرفیت دیگ بخار با واحدهای دیگری نیز سنجیده می‌شود. برای مثال میزان آبی که یک دیگ بخار در یک ساعت می‌تواند با بخار تبدیل کند نیز یکی دیگر از معیارهای ظرفیت دیگ بخار به شمار می‌رود که در این صورت با واحد کیلوگرم بر ساعت سنجیده می‌شود. همچنین بعضی از شرکت‌ها قدرت دیگ را با واحد اسب بخار نیز بیان می‌کنند.

راندمان دیگ بخار را فراموش نکنید

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای خرید دیگ بخار بازده مصرف سوخت سالانه یا AFUE است. این عدد نشان می‌دهد که دستگاه در تبدیل سوخت به انرژی گرمایشی چقدر خوب عمل می‌کند. هرچه راندمان یک دیگ بخار بیشتر باشد، به این معنی است که درصد زیادی از سوخت دریافتی به انرژی گرمایشی تبدیل می‌شود. هر دیگ بخار با رتبه AFUE حدود ۸۵ به بالا یک دیگ با راندمان مناسب در نظر گرفته می‌شوند. بهتر است دیگ‌‌هایی را انتخاب کنید که راندمان ۸۵ به بالا داشته باشند زیرا در این صورت اتلاف انرژی شما بسیار کمتر خواهد شد.

به تهویه دیگ بخار توجه کنید

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که در راهنمای خرید دیگ بخار باید به آن توجه کنید، انتخاب یک سیستم تهویه مناسب است. بسیاری از دیگ‌های بخار که با سوخت‌هایی مانند گاز طبیعی یا گازوئیل کار می‌کنند از نوع دودکشی هستند و تهویه آن‌ها از این طریق انجام می‌شود.

کارایی هزینه را در نظر بگیرید

وقتی که می‌خواهید یک دیگ بخار انتخاب کنید بهتر است از کیفیت و کارایی آن اطمینان حاصل کنید. دیگ‌های بخار اگر به‌درستی نگهداری و سرویس شوند، سال‌های سال عمر می‌کنند و به‌راحتی خراب نمی‌شوند. بهتر است که به‌دنبال دیگی باشید که هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهد و به‌صرفه باشد. البته از طرفی یادتان باشد که کاهش کیفیت دیگ به قیمت کاهش ایمنی و تحمیل هزینه‌های اضافی منجر خواهد شد.

زمان راه‌اندازی را بررسی کنید

راهنمای خرید دیگ بخار

دیگ‌ها با توجه به کیفیت ساخت و ظرفیت حرارتی که دارند، به بازه‌های زمانی مختلفی برای راه‌اندازی نیاز خواهند داشت. بنابراین بهتر است یک بازه زمانی مناسب را برای دیگ بخار خود انتخاب کنید. بویلرهایی که با سرعت خیلی بالا بخار را تولید می‌کنند معمولا دارای فشار و جرم آب کمی هستند. بهتر است زمان تولید بخار بویلر شما بین ۵ تا ۲۰ دقیقه باشد. 

به جنس بدنه دیگ بخار دقت کنید

معمولا بدنه دیگ‌های بخار دارای سه جنس چدن، فولاد و استیل هستند.

  • اگر به بویلری با ظرفیت پایین نیاز دارید، استفاده از بویلرهای چدنی را توصیه می‌کنیم. این دیگ‌ها به‌صرفه‌تر هستند و فضای کمی را اشغال می‌کنند به همین دلیل برای موتورخانه‌های کوچک‌تر مناسب‌تر هستند.
  • بویلرهای فولادی دارای ظرفیت و ابعاد بالایی هستند و استحکام فوق‌العاده‌ای دارند. این نوع دیگ‌ها با استفاده طولانی‌مدت، دچار خوردگی و زنگ‌زدگی نمی‌شوند. 
  • بویلرهای استیل بسیار مرغوب و باکیفیت هستند که در برابر زنگ‌زدگی و ساییدگی بسیار مقاوم هستند. از طرفی این دیگ‌ها هزینه بالاتری نسبت به مدل‌‌های دیگر دارند.

قیمت دیگ بخار را فراموش نکنید

قیمت دیگ بخار را فراموش نکنید

موارد مختلفی روی قیمت دیگ بخار موثر هستند و شما باید با توجه به بودجه‌ای که دارید، خرید دیگ بخار را انجام دهید. ظرفیت دیگ، کیفیت ساخت و بدنه، راندمان و کارایی دیگ روی قیمت آن تاثیرگذار است. بنابراین قبل از خرید باید مطمئن شوید که تمام ویژگی‌های دیگ بخار برای شما مناسب خواهد بود. 

به استانداردهای مورد نیاز توجه کنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌خواهیم در راهنمای خرید دیگ بخار به آن اشاره کنیم، دقت به استانداردهای دیگ است. یادتان باشد که بدانید از نظر سازمان‌های استاندارد ملی و بین‌المللی، صلاحیت سازنده دیگ چگونه است. قبل از اینکه دیگ بخار را سفارش دهید باید مطمئن شوید که کارخانه سازنده تمام فرایندهای تولید را به‌صورت استاندارد طی می‌کند و از نشان استاندارد بهره می‌برد. عدم رعایت الزامات استاندارد و اصول فنی در فرایند تولید، خسارات و صدمات جبران‌ناپذیری به مصرف‌کننده وارد می‌شود. اگر بویلرهای غیر استاندارد خریداری کنید ممکن است حادثه‌هایی مانند انفجار و خرابی مداوم قطعات اتفاق بیفتد. 

این مطلب را هم بخوانید: راهنمای خرید پکیج دیواری

سخن پایانی

دیگ بخار در موتورخانه‌ها و سیستم‌های گرمایشی بسیاری کاربرد دارد و به همین دلیل انتخاب دیگ مناسب ضرورت بسیاری دارد. برای اینکه بتوانید مدل مناسب را انتخاب کنید، موارد مورد نیاز را در راهنمای خرید دیگ بخار بیان کردیم. اگر هنوز نمی‌دانید که چه دیگی را خریداری کنید، پیشنهاد می‌کنیم از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان ما در فیدارآدور تماس بگیرید تا شما را به‌طور کامل راهنمایی کنند. همچنین اگر برای اولین بار قصد خرید دیگ بخار دارید، بهتر است از متخصصان خبره کمک بگیرید. 

سواالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.