۱۰ راه برای جلوگیری از اتلاف گرما در خانه

۱۰ راه برای جلوگیری از اتلاف گرما در خانه

همه ما این روزها در منازل خود از دستگاه‌ها و سیستم‌های مختلفی برای تامین گرمایش محیط استفاده می‌کنیم که با مصرف انرژی فعالیت می‌کنند. انواع سیستم‌های گرمایشی برای اینکه به‌درستی کار کنند، نیاز به منبعی دارند که انرژی آن‌ها را تامین کند. این منبع می‌تواند از طریق انرژی الکتریکی، گاز شهری یا سوخت‌های مایعی مانند گازوئیل تامین شود. توجه کنید که مصرف انرژی مجانی نیست و باید با توجه به میزان مصرف خود هزینه آن را پرداخت کنید. نکته مهم این است که گاهی اوقات با رعایت نکات ساده‌ای می‌توانید مصرف انرژی گرمایی خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. در این مطلب مهم‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از اتلاف گرما در منزل را معرفی و بررسی می‌کنیم.

چرا جلوگیری از اتلاف گرما مهم است؟

برای گرم‌نگه‌داشتن خانه در فصل‌های سرد به سیستم‌ها و دستگاه‌هایی نیاز داریم که گرمای مورد نیاز محیط را برای ما تامین کنند. همان‌طور که اشاره کردیم این سیستم‌ها ممکن است برای تامین گرمایش خود از برق، گاز یا سوخت‌های مایع استفاده کنند. همان‌طور که می‌دانید هزینه تامین انرژی در فصل‌های سرد سال بسیار اهمیت دارد. اگر شما بخواهید بیش از مقدار مورد نیاز خود از برق یا گاز استفاده کنید، باید هزینه‌های بالای آن را پرداخت کنید. در این صورت باید برنامه‌های مالی خود را مطابق با مصرف خود تنظیم کنید که این مساله گاهی هزینه بسیار بالایی را به شما تحمیل می‌کند.

از طرف دیگر بسیاری از وسایل گرمایشی با توجه به میزان دمای محیط منزل به کار خود ادامه می‌دهند. بنابراین اگر راه‌هایی برای اتلاف گرما در منزل شما وجود داشته باشد، این سیستم‌ها مجبور هستند تا بیشتر کار کنند تا بتوانند گرمای مورد نیاز شما را تامین کنند. بنابراین در طولانی‌مدت کارایی وسایل گرمایشی شما به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند. کاهش کارایی سیستم‌های گرمایشی نیز هزینه تعمیر و تعویض زیادی را به دنبال خواهد داشت. بنابراین بهتر است در فصل‌های سرد سال بهترین سیستم‌های گرمایش خانگی را انتخاب کنید. همچنین  راه‌های جلوگیری از اتلاف انرژی را جدی بگیرید و با کمک یک تیم متخصص آن‌ها را در منزل خود پیاده‌سازی کنید.

۱. عایق‌کاری محیط زندگی

عایق‌کاری محیط زندگی

شاید بتوان گفت که یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از اتلاف گرما عایق‌کاری درست و اصولی است. این راه به شما کمک می‌کند تا به میزان زیادی در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید و هزینه‌های کمتری برای آن پرداخت کنید. همچنین این کار به شما امکان می‌دهد تا در روزهای سرد، منزل خود را گرم نگه دارید. باید بدانید که هوای گرم به‌راحتی می‌تواند از جاهای مختلف خانه شما مانند سقف، دیوارها، پنجره‌ها و درها خارج شود. به همین دلیل برای جلوگیری از اتلاف انرژی باید با کمک تیم‌های متخصص، پنجره‌ها، درها و سایر محیط‌‌ها را عایق‌بندی کنید.

همچنین می‌توانید با کمک نوارهای عایق، عبور گرما از در و پنجره را متوقف کنید. با کمک برس‌ها یا نوارهای ضخیم نیز می‌توانید زیر درهای ورودی و خروجی را مسدود کنید تا گرما اجازه بیرون‌رفتن نداشته باشد. اتاق‌های زیر شیروانی یا انباری‌هایی که درون محیط خانه هستند، معمولا به‌درستی عایق‌بندی نمی‌شوند. بنابراین این نقاط را فراموش نکنید. فراموش نکنید که هوای گرم رو به بالا حرکت می‌کند. بنابراین بهتر است که سقف منزل خود را نیز با کمک مواد مخصوص عایق‌بندی کنید. دریچه‌ها، لوله‌‌کشی‌ها و راه‌های نفوذ را شناسایی و عایق‌بندی کنید.

۲. مدیریت دودکش‌ها

مدیریت دودکش‌ها برای جلوگیری از اتلاف گرما

اگر در منزل خود دودکشی دارید که استفاده نمی‌شود، این مسیر می‌تواند به‌راحتی یکی از راه‌های خروج گرما باشد. در این صورت می‌توانید با کمک یک متخصص از درپوش‌های مخصوص دودکش استفاده کنید تا از خروج گرما جلوگیری شود. توجه داشته باشید که اگر از دودکش استفاده می‌کنید، می‌توانید با کمک بادکنک‌های مخصوص، از به هدر رفتن گرما جلوگیری کنید. این بادکنک‌ها زمانی استفاده می‌شوند که سیستم گرمایشی خاموش باشد. دودکش‌های شومینه یکی از مهم‌ترین مواردی هستند که می‌توانند نقش مهمی در خروج هوای گرم داشته باشند. برای جلوگیری از اتلاف گرما باید این دودکش‌ها را نیز عایق‌بندی کنید. به‌طور کلی بهتر است بدانید که استفاده از شومینه برای تامین گرمایش صرفه اقتصادی ندارد.

۳. زمان‌بندی فن و تهویه

اگر در حمام، سرویس بهداشتی یا آشپزخانه خود از فن یا تهویه استفاده می‌کنید، این امکان وجود دارد که گاهی خاموش‌کردن آن‌ها را فراموش کنید. در این صورت به‌طور ناخواسته میزان زیادی انرژی گرمایی را از دست می‌دهید. بنابراین می‌توانید از تهویه‌‌های تایمردار استفاده کنید تا به‌صورت زمان‌بندی‌شده کار کنند و به‌طور خودکار خاموش شوند. استفاده از این تهویه‌ها در جلوگیری از اتلاف گرما به شما کمک می‌کند.

۴. هواگیری منظم رادیاتورها

هواگیری منظم رادیاتورها برای جلوگیری از اتلاف گرما

هوای حبس‌شده در رادیاتورها از عملکرد موثر آن‌ها جلوگیری می‌کند. اگر روی بدنه رادیاتور شما به‌خصوص در قسمت‌های بالایی نقاط سردی وجود دارد، به این معنی است که آب گرم به‌درستی در سیستم رادیاتور جریان پیدا نمی‌کند. بنابراین با کمک هواگیری می‌توانید خوای اضافی را از رادیاتور خارج کنید تا سیستم به حالت قبلی خود برگردد. این کار را می‌توانید با کمک پیچ‌های مخصوص در منزل انجام دهید یا از متخصص کمک بگیرید. با هواگیری رادیاتور می‌توانید کارایی آن را افزایش دهید و جلوگیری از اتلاف گرما داشته باشید.

اگر به اطلاعات بیشتری درباره هواگیری رادیاتور نیاز دارید، به «هواگیری رادیاتور و شوفاژ» نگاهی بیندازید.

۵. استفاده از پرده

استفاده از پرده

شاید تابه‌حال توجه نکرده باشید که پرده‌‌ها چقدر در حفظ گرمای خانه عالی عمل می‌کنند. هرچه پرده‌ها ضخیم‌تر باشند، انتخاب‌های بهتری برای جلوگیری از اتلاف گرما به شمار می‌روند. البته یادتان باشد که پرده‌ها را جایی که رادیاتورها نصب شده‌اند آویزان نکنید، زیرا در این صورت از گرم‌شدن محیط اطراف جلوگیری می‌کند. اگر می‌خواهید هزینه بیشتری پرداخت کنید، می‌توانید از پرده‌های حرارتی استفاده کنید. این پرده‌ها از یک لایه فوم در بین دو لایه پارچه تشکیل شده‌اند که به میزان زیادی از ورود هوای سرد از سمت پنجره جلوگیری می‌کند. 

۶. عایق‌بندی لوله‌ها

سیستم لوله‌کشی آب می‌تواند در بعضی از موارد باعث ورود هوای سرد شود. بخشی از لوله‌های آب معمولا از دیوارهای بیرونی و خارج ساختمان عبور می‌کند و وارد منزل می‌شود. به همین دلیل قسمت ورودی آن‌ها می‌تواند هوای سرد را با خود با داخل خانه بیاورد یا هوای گرم را خارج کند. این قسمت‌ها را باید به دقت شناسایی کنید و با مواد عایق یا فوم‌های مخصوص بپوشانید تا بتوانید جلوگیری از اتلاف گرما داشته باشید.

۷. پوشاندن کانال‌های سیستم سرمایش

برای فصل تابستان حتما از سیستم‌های تهویه مطبوع سرمایشی استفاده می‌کنید. این سیستم‌ها ممکن است کانال‌ها و مجراهایی داشته باشند که در طول تابستان به تهویه بهتر هوا و خنک‌کردن آن کمک می‌کنند. در فصل‌های سرد باید حواستان به این کانال‌ها و دریچه‌ها باشد. کانال‌های کولر می‌توانند به‌راحتی حجم زیادی از گرمای خانه را از فضا خارج کنند. بنابراین بهتر است با کمک فوم‌ها یا کاورهای عایق، این کانال‌ها را بپوشانید تا از اتلاف گرما جلوگیری کنید.

۸. استفاده از فرش و موکت

استفاده از فرش و موکت

کفپوش‌هایی مانند سرامیک می‌توانند به میزان زیادی در سرد ماندن فضای خانه موثر باشند. بنابراین برای حفظ گرمای محیط داخلی منزل می‌توانید از فرش یا موکت استفاده کنید. این کفپوش‌ها می‌توانند نقش یک عایق قوی را بازی کنند و از به‌هدررفتن گرما جلوگیری کنند. استفاده از فرش یا کفپوش‌های مشابه به‌خصوص برای اتاق کودکان و نوزادان توصیه می‌شود تا گرما را بهتر حفظ کنند.

نکته مهم دیگری که شاید کمتر به آن توجه شود نحوه چیدن مبلمان است که باعث می‌شود احساس گرمای بیشتر یا کمتری داشته باشید. توصیه می‌کنیم مبلمان و تخت خواب خود را تا حد ممکن از دیوارهای خارجی دور نگه دارید. این کار باعث می‌شود تا گرمای بیشتری را حس کنید و نیاز به افزایش دمای محیط کمتر احساس شود. هرچه مبلمان به وسایل گرمایشی نزدیک‌تر باشد، راحت‌تر خواهید بود.

۹. استفاده از ترموستات هوشمند

استفاده از ترموستات هوشمند

حتما گاهی برای شما اتفاق افتاده است که محیط خانه بیش از میزان مورد نیاز گرم می‌شود و شما برای جریان هوا و کاهش دما، پنجره‌ای را باز می‌کنید. این اقدام حجم زیادی از انرژی را تلف می‌کند و مصرف انرژی را بسیار افزایش می‌دهد. برای جلوگیری از اتلاف گرما به‌جای این کار می‌توانید یک ترموستات هوشمند روی سیستم‌های گرمایشی خود نصب کنید و دمای مورد نظر را برای آن تعیین کنید. وقتی که محیط به دمای تعیین‌شده برسد، فعالیت سیستم گرمایشی کاهش پیدا می‌کند. در این صورت علاوه‌بر رسیدن به دمای دلخواه، می‌توانید در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی کنید و گرمای منزل خود را از دست ندهید.

۱۰. استفاده از قفسه بالای رادیاتور

استفاده از قفسه بالای رادیاتور

همان‌طور که می‌دانید هوای گرم به‌راحتی به سمت بالا هدایت می‌شود. بنابراین برای منازلی که سقف‌های بلند دارند، قسمت بالایی خانه بسیار گرم‌تر خواهد بود. اگر برای تامین گرمایش خود از رادیاتور استفاده می‌کنید، می‌توانید برای جلوگیری از بالا رفتن هوای گرم، بالای سر رادیاتور قفسه‌هایی تعبیه کنید تا هوا از آن عبور نکند و محیط اطراف رادیاتور گرم‌تر شود. 

سخن پایانی

جلوگیری از اتلاف گرما یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی است که بهتر است قبل از رسیدن زمستان آن را انجام دهید. سیستم‌های گرمایشی اگر کارایی پایینی داشته باشند، هزینه تعمیر و نگهداری زیادی را به شما تحمیل می‌کنند. بنابراین بهتر است محیط خانه خود را به‌خوبی در برابر اتلاف گرما مجهز کنید. عایق‌بندی و استفاده از پرده‌ها و کفپوش‌های مناسب از جمله مهم‌ترین راه‌ها برای کاهش اتلاف گرما به شمار می‌روند. در این مطل سعی کردیم ۱۰ راهکار برای جلوگیری از اتلاف گرما را بررسی کنیم. شما چه راه‌هایی را امتحان و اجرا کرده‌اید؟ به نظر شما مهم‌ترین راه برای جلوگیری از اتلاف گرما کدام روش است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *