تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت

تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت

تا چندین سال پیش برای تامین گرمایش باید از هیزم برای شومینه یا نفت برای بخاری‌های نفتی استفاده می‌کردیم. بخاری‌ها با فراگیر شدن گاز شهری، به بخاری‌های گازی تبدیل شدند که تا امروز نیز وسایل رایجی هستند. اما سیستم‌های پیشرفته‌تر دیگری نیز به بازار آمده‌اند که بسیاری از آن‌ها می‌توانند علاوه بر تامین گرمایش در فصل‌های سرد سال، سیستم سرمایشی را برای تابستان نیز فراهم کند. فن کویل و داکت اسپلیت دو مدل از بهترین سیستم‌های گرمایش خانه و سرمایش آن هستند که این روزها بسیار رایج و محبوب شده‌اند. اگر به طراحی یا تغییر سیستم گرمایشی خود فکر می‌کنید، بهتر است تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت را بدانید. برای درک این تفاوت‌ها پیشنهاد می‌کنیم تا پایان همراه ما باشید.

فن کویل چیست؟

این سیستم برای تامین گرمایش و سرمایش ساختمان به کار می‌رود که از اجزایی مانند فن، کویل‌های مسی یا آلومینیومی، فیلتر تصفیه هوا و ترموستات بهره می‌برد. در این دستگاه آب سرد از چیلر و آب گرم از سیستم حرارت مرکزی تامین می‌شود و در کویل‌ها جریان پیدا می‌کند. سپس هوایی که از فیلتر عبور کرده است، با کمک فن دستگاه، از روی کویل‌ها عبور می‌کند. سپس هوای گرم یا سرد شده با فشار به سمت محیط خارجی پرتاب می‌شود. اگر می‌خواهید با این سیستم بیشتر آشنا شوید، به «فن کویل چیست و چه مزایایی دارد؟» نگاهی بیندازید.

داکت اسپلیت چیست؟

این سیستم از یک واحد خارجی و یک واحد داخلی تشکیل شده است که این دو واحد با کمک لوله‌های مسی به یکدیگر متصل می‌شوند. برای تامین سرمایش، این دستگاه از گاز مبرد بهره می‌برد و این گاز از طریق چرخه تبرید می‌تواند سرمایش مورد نیاز را فراهم کند. این گاز وقتی که سرد می‌شود و در لوله‌ها جریان پیدا می‌کند، واحد هواساز هوا را از روی لوله‌های مسی عبور می‌دهد و هوای خنک را به محیط می‌فرستند.

برای تامین گرمایش در فصل زمستان، می‌توان از واحد خارجی کمک گرفت اما هزینه انرژی در این صورت افزایش پیدا می‌کند. معمولا در فصول سرد می‌توانید یونیت خارجی را خاموش کنید. در این صورت آب گرم در لوله‌ها جریان پیدا می‌کند و هواساز با عبور هوا از روی لوله‌های آب گرم، هوای گرم را در محیط منتشر می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این سیستم، «داکت اسپلیت چیست و چه مزایایی دارد؟» را بخوانید.

تفاوت داکت اسپلیت با فن کویل در تنوع مدل

باید بدانید که فن کویل نسبت به داکت اسپلیت ساختار متنوع‌تری دارد. فن کویل می‌تواند به صورت توکار و روکار در سقف قرار بگیرد. همچنین مدل‌های کاستی، زمینی و دیواری نیز برای این سیستم در نظر گرفته شده‌اند. به همین دلیل تنوع بیشتری دارد و از نظر ظاهری جذاب‌تر به نظر می‌رسد.

داکت اسپلیت در حال حاضر به یک شکل ساخته می‌شود. واحد خارجی باید بیرون ساختمان در بالکن یا حیاط نصب شود و واحد داخلی به‌صورت توکار درون سقف نصب می‌شود. بنابراین در مقایسه با فن کویل از تنوع ظاهری کمتری برخوردار است.

نکته مهم این است که با کمک داکت اسپلیت می‌توانیم از یک سیستم استفاده کنیم و از طریق کانال‌کشی اتاق‌های دیگر را نیز زیر پوشش سیستم قرار دهیم. اما ساختار فن کویل به این شکل است که باید برای هر اتاق یا محیط یک واحد جداگانه نصب کنید. همچنین باید بدانید که داکت اسپلیت در دو نوع دور ثابت و اینورتر (متغیر) عرضه می‌شود که با توجه به میزان اختلاف دمای محیط با دمای تنظیم‌شده، می‌تواند دور موتور خود را تنظیم کند. این کار به مصرف بهینه‌تر انرژی کمک می‌کند. این در حالی است که فن کویل فاقد این ویژگی است.

تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت در منبع انرژی 

فن کویل برای تامین گرمایش نیاز به سیستم حرارت مرکزی دارد که آب گرم را برای لوله‌های خود تامین کند. این سیستم حرارت مرکزی می‌تواند دیگ آب گرم موتورخانه یا پکیج باشد. همچنین برای فصل تابستان، این سیستم به آب سرد نیاز دارد که باید آن را از طریق چیلر تامین کند. بنابراین برای اینکه از فن کویل استفاده کنید، به سیستم موتورخانه نیاز خواهید داشت. 

داکت اسپلیت در این مورد ساده‌تر عمل می‌کند. شما برای تامین سرمایش محیط در فصل زمستان، فقط به واحد خارجی دستگاه و لوله‌های مسی نیاز دارید. در این صورت داکت اسپلیت از طریق گاز مبرد می‌تواند سرمایش را برای هواساز تامین کند. این دستگاه در فصل زمستان برای تامین گرمایش می‌تواند از واحد خارجی خود استفاده کند که اگر نگران مصرف انرژی نیستید، این راه بسیار آسان‌تر است. اما برای بهینه‌تر شدن، می‌توانید از لوله‌های آب گرم پکیج یا موتورخانه برای تامین گرمایش بهره ببرید و در فصل زمستان واحد خارجی را خاموش کنید.

تفاوت داکت اسپلیت با فن کویل در نحوه عملکرد

تفاوت داکت اسپلیت با فن کویل در نحوه عملکرد

مهم‌ترین تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت در نوع عملکرد آن‌ها است. فن کویل عملکرد ساده‌تر و پیچیدگی کمتری دارد. این دستگاه تنها یک واحد دارد که درون این واحد از یک هواساز یا فن و لوله‌های کویل آب بهره می‌برد. این کویل‌ها ممکن است دو لوله (رفت و برگشت) یا چهار لوله داشته باشند. اگر دستگاه از دو لوله بهره ببرد به این معنی است که شما از این سیستم یا فقط برای تامین گرمایش یا فقط برای تامین گرمایش بهره می‌برید. بنابراین برای فصول مختلف باید ورودی لوله‌ها را تغییر دهید.

مدل‌‌های دارای چهار لوله، از دو لوله رفت و برگشت برای آب گرم و دو لوله برای آب سرد بهره می‌برند و شما می‌توانید هم‌زمان از گرمایش و سرمایش دستگاه با توجه به نیاز خود بهره ببرید. آب سرد یا گرم درون لوله‌ها جریان پیدا می‌کند و فن دستگاه هوا را از روی کویل‌ها عبور می‌دهد. سپس هوای گرم یا سرد به سمت محیط خارجی می‌رود.

داکت اسپلیت عملکرد پیچیده‌تری نسبت به فن کویل دارد. این دستگاه از دو واحد تشکیل شده است که واحد خارجی باید در بیرون ساختمان نگهداری شود. کندانسور یا یونیت خارجی داکت اسپلیت با کمک کمپرسور، گاز مبرد درون محفظه را فشرده می‌کند، با فشرده کردن این گاز، گرمای خود را از دست می‌دهد و به حالت مایع تبدیل می‌شود. سپس هوای گرم با برخورد با لوله‌های گاز مبرد، سرد می‌شود و به محیط می‌رود. گاز دمای هوا را جذب می‌کند، دوباره منبسط می‌شود و این چرخه را تکرار می‌کند. نکته مهم این است که برای انتقال هوا به تمام محیط ساختمان به کانال‌کشی نیاز خواهیم داشت. بنابراین نصب و بهره‌برداری از داکت اسپلیت نسبت به فن کویل سخت‌تر و پیچیده‌تر است.

فرق فن کویل با داکت اسپلیت از نظر اشغال فضا

استفاده بهینه از فضای در دسترس به‌خصوص برای ساختمان‌هایی که محدودیت متراژ دارند، بسیار اهمیت دارد. اگر از فن کویل سقفی توکار استفاده کنید فقط کافی است که آن را درون سقف کاذب نصب کنید. اما مدل‌های دیگر فن کویل نیاز به فضای خارجی دارند و باید برای فضای آن‌ها از قبل برنامه‌ریزی کنید. داکت اسپلیت در مقایسه با فن کویل فضای کمتری را اشغال می‌کند و طراحی آن به‌صورت داخلی است اما نکته مهم این است که برای کانال‌کشی این سیستم و نیز نصب یونیت خارجی آن، باید فضای کافی را در نظر داشته باشید.

تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت در ظرفیت

فن کویل با توجه به میزان قدرتی که دارد برای محیط‌های کوچک‌تر مناسب‌تر است. بنابراین اگر بخواهید برای محیط‌هایی با چندین واحد یا اتاق از فن کویل استفاده کنید، باید واحپ فن کویل دیگری را اضافه کنید. اما داکت اسپلیت در توزیع هوا و تهویه مطبوع، قدرت بیشتری دارد. بنابراین برای سالن‌ها و محیط‌های بزرگ بسیار مناسب است. 

یکی از مهم‌ترین مواردی که نباید فراموش کنید این است که با نصب فن کویل در اتاق‌های مختلف می‌توانید دمای هر محیط را به‌طور مستقل تنظیم کنید. اما داکت اسپلیت این امکان را در حالت پایه برای شما فراهم نمی‌کند و هوا در یک دمای یکسان قابل انتشار است. بنابراین اگر دمای داکت اسپلیت را تغییر دهید، دمای همه محیط‌ها تغییر می‌کند.

تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت در هزینه

داکت اسپلیت‌ها برای خرید اجزا و راه‌اندازی به هزینه بیشتری نیاز دارند. در مقابل، فن کویل را می‌توانید با هزینه به‌صرفه‌تری پیاده‌سازی کنید. بنابراین بهتر است از خرید داکت اسپلیت برای سالن‌های بزرگ، اماکن اداری و مواردی استفاده کنید که به حجم زیادی از هوا نیاز داشته باشید. زیرا در غیر این صورت، راه‌اندازی آن صرفه اقتصادی نخواهد داشت. برای کاهش هزینه انرژی داکت اسپلیت می‌توانید از لوله‌کشی برای تامین گرمایش استفاده کنید. 

فن کویل پیچیدگی کمتری نسبت به داکت اسپلیت دارد و اجزای آن از قیمت مناسب‌تری بهره می‌برند. همچنین می‌توانید از خرید فن کویل برای محیط‌های عمومی و مسکونی نیز استفاده کنید تا قیمت سیستم گرمایشی برای شما مناسب‌تر باشد. 

تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت در تعمیر و نگهداری

یکی از نکات مهمی  که باید همیشه به خاطر داشته باشید این است که سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی برای اینکه کارایی بیشتری داشته باشند، باید به‌طور منظم سرویس و نگهداری شوند. این کار به شما کمک می‌کند تا خرابی و از کار افتادگی سیستم را تا حد ممکن به تعویق بیندازید. همچنین باعث می‌شود تا در صورت بروز مشکل بتوانید با هزینه کمتری، سیستم را به حالت قبل برگردانید.

باید بدانید که سرویس‌کردن و نگهداری فن کویل در مقایسه با داکت اسپلیت بسیار ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر است. زیرا این سیستم پیچیدگی‌های کمتری نسبت به داکت اسپلیت دارد. همچنین داکت اسپلیت از گاز مبرد استفاده می‌کند که باید لوله‌‌های مسی آن را به‌صورت منظم سرویس کنید. 

سخن پایانی

انتخاب سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مناسب برای ساختمان یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی است که باید هنگام ساخت یا بازسازی منزل به آن فکر کنید. این سیستم‌ها باید تا جای ممکن بهینه باشند، قیمت مناسبی داشته باشند و فضای کمتری را اشغال کنند. همه ما می‌دانیم که هر سیستم تهویه مطبوع مزایا و معایب خاص خود را دارد. بنابراین شما باید با توجه به نوع نیاز خود سیستم را انتخاب کنید. در این مطلب سعی کردیم تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت را به‌طور کامل بررسی کنیم. اگر برای خرید سیستم‌های تهویه مطبوع  هنوز برای انتخاب بین این دو سیستم مردد هستید، می‌توانید با کارشناسان ما در فیدارآدور تماس بگیرید تا شما را به‌طور کامل راهنمایی کنند. 

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *