راهنمای خرید رادیاتور برقی

راهنمای خرید رادیاتور برقی

آیا می‌دانید برای فصل زمستان باید از چه وسیله گرمایشی استفاده کنید؟ آیا می‌دانید چگونه باید سیستم‌های مورد نیاز خود را انتخاب کنید؟ رادیاتورها سیستم‌های گرمایشی هستند که در مدل‌های مختلف برقی، آلومینیومی یا فولادی تولید می‌شوند. مدل‌های آلومینیومی و فولادی آب گرم را از موتورخانه یا پکیج دریافت می‌کنند و آن را در لوله‌های خود به گردش درمی‌آورند تا گرما را به محیط منتقل کند. رادیاتور برقی دستگاهی است که گرما را از المنت‌های حرارتی خود می‌گیرد و آن را به سیال درون رادیاتور منتقل می‌کند. رادیاتورهای برقی مزایای بسیاری دارند. شاید به این فکر کنید که برای خرید رادیاتور برقی باید به چه نکاتی توجه کنید. با راهنمای خرید رادیاتور برقی برای گرفتن پاسخ خود با ما همراه باشید.

آشنایی با رادیاتور برقی 

آشنایی با رادیاتور برقی 

رادیاتور برقی یکی از انواع رادیاتور است که دارای لوله‌هایی است که درون آن سیالی گردش می کند که معمولا نوعی روغن مخصوص است. وقتی که دستگاه را به برق می‌زنید، المنت‌ها شروع به گرم‌شدن می‌کنند و این گرما به مرور به سیال منتقل می‌شود. سپس سیال گرم شده در سراسر رادیاتور حرکت می‌کند و به این شکل با کمک جریان همرفتی گرما را به محیط منتقل می‌کند. بعضی از این رادیاتورها را می‌توانید به دیوار نصب کنید و برخی دیگر را می‌تواند به‌صورت متحرک به کار ببرید. 

این وسیله برای مکان‌هایی مناسب است که به هر دلیلی لوله‌کشی گاز، شوفاژ یا سایر سیستم‌های گرمایشی انجام نشده باشد. شما در این مکان‌ها می‌توانید از رادیاتور برقی برای تامین گرما بهره ببرید. یادتان باشد که برای انتخاب رادیاتور مناسب باید به نکات مختلفی توجه شود تا مناسب‌ترین گزینه را برای محیط مورد نظر خود پیدا کنید.

قبل از اینکه به راهنمای خرید رادیاتور برقی بپردازیم، می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این دستگاه «رادیاتور برقی چیست و چه مزایایی دارد؟» را مطالعه کنید.

به توان حرارتی توجه کنید

به توان حرارتی توجه کنید

رادیاتورها قدرت‌های متفاوتی دارند که شما باید با توجه به میزان گرمای مورد نیاز آن‌ها را خریداری کنید. انتخاب توان گرمایشی مناسب به ابعاد محل مورد نظر بستگی دارد. اگر شما برای یک اتاق بزرگ، رادیاتور متناسبی خریداری نکنید، نمی‌تواند گرمایش مناسبی دریافت کنید و هزینه شما به هدر خواهد رفت. پس یادتان باشد که مهم است که رادیاتور مناسبی را برای محیط مورد نظر خود خریداری کنید. برای محاسبه توان مورد نیاز باید به متراژ اتاق خود توجه کنید. همچنین می‌توانید برای محاسبه آن از کارشناسان کمک بگیرید. 

برای مثال اگر برای یک اتاق ۱۲ متری با ارتفاعی بین ۲.۷ تا ۳ متر نیاز به رادیاتور برقی دارید، باید توان حرارتی دستگاه بین ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ وات باشد. البته فراموش نکنید که بعضی از اتاق‌ها گرمای محیط را تلف می‌کنند. این اتاق‌ها ممکن است تعدادی پنجره، هواکش، راه‌پله یا دیوار خارجی داشته باشند که مجبور شوید دستگاه قدرتمندتری را برای آن خریداری کنید. همچنین برای اتاق‌هایی با سقف بلندتر، کارگاه‌ها، آموزشگاه‌ها و مناطق دارای بالکن باید دستگاه‌های قوی‌تری را انتخاب کنید.

توجه به ابعاد رادیاتور برقی را فراموش نکنید

انتخاب اندازه رادیاتورهای برقی به اندازه اتاق شما، کیفیت عایق‌کاری، موقعیت مکانی و آب‌وهوای منطقه بستگی دارد. هرچه رادیاتور بزرگ‌تر باشد گرمای بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد و توان بیشتری دارد. اگر ملک شما شرایط خاصی دارد، بهتر است برای انتخاب ابعاد مناسب رادیاتور با کارشناسان و متخصصان مشورت کنید. اگر اتاق‌های کوچکی دارید بهتر است از رادیاتورهای باریک‌تر بهره ببرید تا فضای شما بیش‌ازحد محدود نشود. اگر می‌خواهید رادیاتور برقی پره‌ای داشته باشید، یادتان باشد که تعداد پره‌‌های بیشتر به معنی حرارت‌دهی سریع‌تر است. 

امکانات و قابلیت‌ها را در نظر بگیرید

امکانات و قابلیت‌ها را در نظر بگیرید

یکی از مهم‌ترین مواردی که در راهنمای خرید رادیاتور برقی باید به آن توجه کرد، امکانات حرفه‌ای و پیشرفته دستگاه است. امروزه رادیاتورهای برقی بسیار پیشرفته و هوشمندتر شده‌اند. برای اینکه رادیاتور برقی مناسب را راحت‌تر انتخاب کنید باید این امکانات را بشناسید. 

عناصر گرمایشی

عنصر گرمایشی به فناوری درون رادیاتور اشاره دارد که گرم می‌شود و گرما را به محیط منتقل می‌کند. 

  • عنصر حرارتی خشک: این مدل از مزایایی مانند زمان گرم‌شدن سریع، وزن پایین و واکنش سریع به تغییرات دمایی بهره می‌برد. 
  • عنصر سیال حرارتی: این مدل درون رادیاتور از مایع بهره می‌برد که حفظ گرمای خوبی دارد و به گرم‌کردن فضاهای بزرگ‌تر کمک می‌کند.
  • عنصر سنگ خشک: این مدل حفظ حرارت فوق‌العاده‌ای دارد و برای فضاهایی مناسب است که به‌سختی گرم می‌شوند. این مدل همچنین از گرمای تابشی بیشتری برخوردار است.

مصرف بهینه انرژی

این رادیاتورهای پیشرفته دارای ویژگی‌هایی هستند که باعث صرفه‌جویی در انرژی می‌شوند و از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کنند زیرا طروی طراحی شده‌اند که راندمان حرارتی بالایی داشته باشند.

برخورداری از ترموستات

وجود ترموستات در رادیاتور برقی به این دلیل است مه به‌طور مداوم دمای اتاق شما را اندازه‌گیری می‌کند و آن را روی دمای مورد نظر نگه‌می‌دارد. هرچه ترموستات دقیق‌تر باشد، کارایی سیستم شما بیشتر خواهد بود. ترموستات دقیق نوسان دما را کاهش می‌دهد و دستگاه به‌صورت بهینه‌تری کار می‌کند.

قابلیت برنامه‌ریزی

راهنمای خرید رادیاتور برقی

معمولا اگر در مناطق بسیار سردسیر نباشید، در تمام روز نیازی به گرمایش مداوم نخواهید داشت. مدل‌های پیشرفته رادیاتورهای برقی به شما اجازه می‌دهند تا گرمایش را متناسب با سبک زندگی خود تامین کنید. زمان‌بندی دلخواه و برنامه‌های حرارتی قابل تنظیم از جمله امکانات این رادیاتورها به شمار می‌رود.

تطبیق هوشمند

بعضی از رادیاتورهای برقی طوری طراحی شده‌اند که با کمک حسگرهای پیشرفته خود، می‌توانند روال دلخواه شما را برای گرمایش مطلوب یاد بگیرند و آن را اجرا کنند. بنابراین شما نیازی به برنامه‌ریزی‌کردن و اعمال تنظیمات مداوم نخواهید داشت.

قابلیت اتصال به وای‌فای

اتصال به سیستم بی‌سیم وای‌فای به شما اجازه می‌دهد تا در هر کجا که هستید به استفاده از گوشی موبایل خود رادیاتور را خاموش و روشن کنید. این ویژگی برنامه‌ریزی برای رادیاتورها را آسان‌تر می‌کند و تضمین می‌دهد که همیشه گرمایش مطلوب را در منزل خواهید داشت.

کنترل از راه دور

با کمک این قابلیت دیگر نیازی نیست که به‌طور مداوم برای اعمال تنظیمات دلخواه خود در کنار دستگاه باشید. بلکه می‌توانید بدون نیاز به تنظيمات دستی، با کنترل این کار را انجام دهید.

نظارت بر مصرف انرژی

بعضی از رادیاتورها روند مصرف انرژی خود را در اختیار شما قرار می‌دهند تا شما به‌راحتی از نحوه صرف انرژی آگاه شوید و برای صرفه جویی بیشتر برنامه‌ریزی کنید.

ویژگی‌های ایمنی

رادیاتورهای برقی استاندارد باید از موارد زیر بهره ببرند:

  • محدود کننده دما: باید برای جلوگیری از گرم‌شدن بیش‌ازحد و آسیب‌رسیدن به دستگاه، این ویژگی برای رادیاتورها طراحی شود تا زمانی که به دمای مشخص می‌رسند، فعالیت خود را متوقف کنند.
  • عناصر گرمایشی ایزوله: این نوع رادیاتورها باعث ایمنی بیشتر و پاکیزگی محیط می‌شوند. وقتی از این رادیاتورها استفاده می‌کنید، در طول زمان شاهد آسیب‌دیدن دیوارها، تغییر رنگ دیوارهای محیط و وجود گرد و غبار و دوده نخواهید بود.
  • استانداردها: یک رادیاتور برقی استاندارد باید دارای معیارهای ایمنی استاندارد و حداقل علامت CE باشند. حتما قبل از خرید رادیاتور برقی به نشان‌ها،گواهی‌نامه‌ها و استانداردهای آن توجه کنید.
  • مقاومت در برابر نفوذ: رتبه‌بندی IP به شما نشان می‌دهد که مدل مورد نظر تا چه حدی در برابر نفوذ ذرات جامد و مایعات مقاومت دارد. اگر می‌خواهید رادیاتور را در فضای مرطوب مانند حمام و هر فضایی نصب کنید که امکان تماس با آب وجود دارد، بهتر است از این رتبه‌بندی اطلاع پیدا کنید.

به نحوه نصب و راه‌اندازی دستگاه اطلاعات دقت کنید

به نحوه نصب و راه‌اندازی دستگاه اطلاعات دقت کنید

رادیاتورها به شکل‌های متفاوتی می‌توانند نصب شوند. شما قبل از خرید مدل مورد نظر باید راهنمای خرید رادیاتور برقی را به‌طور کامل مطالعه کنید و به این فکر کنید که کجا و چگونه می‌خواهید دستگاه را نصب کنید.

نصب دیواری

اگر فضای کمی در اتاق‌های خود دارید و می‌خواهید یک رادیاتور با اشغال فضای کم داشته باشید، نصب دیواری را به شما توصیه می‌کنید. این مدل‌ها به‌سادگی به دیوار پیچ می‌شوند و فقط کافی است یک پریز برق در نزدیکی آن‌ها باشد.

مدل‌‌های ایستاده

این مدل‌ها دارای پایه‌هایی هستند که روی  زمین قرار می‌گیرندو رادیاتورهای پایه‌دار نیاز به نصب خاصی ندارند و هر جای خانه که بخواهید می‌توانید آن‌ها را قرار دهید. همچنین در صورت لزوم می‌توانید آن‌ها را جابه‌جا کنید. این مزیت مدل‌های ایستاده را نسبت به مدل‌های نصب شده به دیوار برتری می‌دهد. البته یادتان باشد که باید فضایی را برای آن ها در نظر داشته باشید.

حوله خشک کن برقی

یادتان باشد که همه رادیاتورهای برقی برای فضاهای مانند حمام و سرویس بهداشتی مناسب نیستند. برای این مکان‌ها بهتر است از یک حوله خشک کن برقی استفاده کنید. این مدل از رادیاتورها طراحی ظریف‌تری دارند و جای کمتری را اشغال می‌کنند. همچنین بدنه آن‌ها در برابر رطوبت، آب و فضای حمام مقاوم‌تر از مدل‌های دیگر است. این دستگاه یک انتخاب خوب برای گرما بخشیدن به حمام، راهرو، اتاق‌های کوچک یا سرویس بهداشتی است که می‌توانید لباس‌ها و حوله‌‌های خود را نیز به‌راحتی روی آن خشک کنید. اگر می‌خواهید درباره این دستگاه بیشتر بدانید به «آشنایی با حوله خشک کن برقی» نگاهی بیندازید.

گارانتی و خدمات پس از فروش را بررسی کنید

تا اینجا دانستیم که چگونه می‌توانید یک رادیاتور برقی مناسب برای محل زندگی یا کار خود خریداری کنید. اما فراموش نکنید که قبل از نهایی‌کردن خرید خود، اطمینان پیدا کنید که دستگاه از گارانتی معتبر برخوردار است. با کمک گارانتی اگر بعد از خرید مشکلی برای دستگاه شما پیش بیاید می‌توانید به‌راحتی آن را برطرف کنید. همچنین دقت کنید که شرکت سازنده یا نمایندگی آن، خدمات پس از فروش مناسبی را به شما ارائه دهند تا در صورت نیاز به تعمیر یا سرویس بتوانید از آن‌ها کمک بگیرید. 

قیمت رادیاتور برقی را فراموش نکنید

قیمت رادیاتور برقی را فراموش نکنید

یکی از مهم‌تریم مواردی که قبل از خرید مدل مورد نظر باید به آن دقت کنید قیمت رادیاتور برقی است. عوامل مختلفی در قیمت این دستگاه تاثیرگذار هستند. مواردی مانند توان دستگاه، ویژگی‌های هوشمند، میزان مصرف انرژی، ابعاد دستگاه، نوع عنصر گرمایشی، ویژگی‌های ایمنی، کیفیت ساخت بدنه، استانداردهای بین‌المللی، طراحی مناسب و باکیفیت و برند سازنده روی این قیمت موثر هستند. بهتر است با توجه به نوع محیط و بودجه‌ای که دارید، با مشورت کارشناسان بهترین گزینه را انتخاب کنید.

سخن پایانی

یادتان باشد که برای انتخاب رادیاتور برقی مناسب باید عوامل مختلفی را با دقت بررسی کنید تا بتوانید بهترین مدل را برای محیط مورد نظر خود خریداری کنید. رادیاتور برقی مزایای بسیاری دارد و به شما کمک می‌کند تا از وجود یک سیستم گرمایشی بهینه، دوستدار محیط زیست و زیبا بهره ببرید. فقط کافی است که با توجه به فضای منزل خود آن را خریداری کنید. در این مطلب سعی کردیم با شرح راهنمای خرید رادیاتور برقی تمام نکات لازم برای انتخاب مدل مناسب را بیان کنیم. اگر هنوز نمی‌دانید که چه رادیاتور برقی برای شما مناسب است، می‌توانید با کمک راه‌های ارتباطی، با کارشناسان فیدارآدور تماس بگیرید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. 

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *