راهنمای خرید داکت اسپلیت | ۱۰ قدم برای انتخاب داکت اسپلیت

راهنمای خرید داکت اسپلیت

آیا درباره سیستم‌های تهویه مطبوع ساختمان خود چیزی می‌دانید؟ اگر قرار باشد این سیستم‌ها را خودتان انتخاب کنید به چه نکاتی توجه می‌کنید؟ سیستم‌های تهویه مطبوع امروزی نقش بسیار مهمی را در تامین سرمایش و گرمایش ساختمان ایفا می‌کنند. استفاده از این سیستم‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید گردش هوا، تعادل دما و رطوبت مناسب را در ساختمان خود داشته باشید. این سیستم‌ها بسیار متنوع هستند که یکی از مدل‌های رایج و پرطرفدار آن داکت اسپلیت است. برای خرید این سیستم باید به موارد مختلفی توجه کنید تا بهترین مدل را انتخاب کنید. به همین دلیل با راهنمای خرید داکت اسپلیت با شما همراه هستیم.

اگر می‌خواهید این سیستم را بیشتر بشناسید، به «داکت اسپلیت چیست و چه مزایایی دارد؟» سری بزنید.

با داکت اسپلیت آشنا شوید

با داکت اسپلیت آشنا شوید راهنمای خرید داکت اسپلیت

قبل از اینکه راهنمای خرید داکت اسپلیت را بخوانید باید بدانید که داکت اسپلیت چیست و چطور کار می‌کند. همان‌طور که اشاره کردیم، داکت اسپلیت‌ نوعی سیستم تهویه مطبوع است که از یک واحد یا یونیت داخلی و یک واحد خارجی تشکیل شده است. این سیستم را می‌توان یک سیستم چهارفصل دانست که در زمستان تامین گرمایش و در تابستان تامین سرمایش را به عهده دارد. اساس کار این سیستم با گازهای مبرد است که می‌تواند با سرعت بالایی محیط مورد نظر شما را خنک کند. یونیت خارجی این سیستم دارای کمپرسور و کندانسور است که در محیط خارجی ساختمان نصب می‌شود. این یونیت عملکردی مشابه یونیت خارجی در کولر گازی دارد. یونیت داخلی داکت اسپلیت که به هواساز نیز معروف است در سقف کاذب جای‌گذاری می‌شود. 

نحوه عملکرد سرمایشی این سیستم به این صورت است که گاز مبرد در کمپرسور فشرده شده، مایع می‌شود و دمای آن کاهش پیدا می‌کند. این مایع از طریق لوله‌های بین هواساز و یونیت خارجی، جریان پیدا می‌کند و هوای گرم در تماس با این لوله‌ها دمای خود را از دست می‌دهد و خنک می‌شود. سپس هوای خنک با کمک هواساز با شتاب بالا به محیط اتاق فرستاده می‌شود. در مرحله بعد این ماده دمای خود را از دست می‌دهد، منبسط می‌شود و دوباره به شکل گاز درمی‌آید. این گاز برای تکرار چرخه به کندانسور برمی‌گردد. 

برای تامین هوای گرم در تابستان می‌توان این چرخه را برعکس اجرا کرد اما برای مصرف بهینه انرژی و کارایی بالاتر، می‌توانید کویل‌‌های آب گرم را به هواساز متصل کنید تا از سمت موتورخانه یا پکیج، آب گرم در این لوله‌ها جریان پیدا کند و هوا با عبور از روی کویل‌ها گرم شده و به سمت محیط پرتاب شود. بهتر است بدانید که برای تامین هوای مطبوع اتاق‌های مختلف باید از یونیت هواساز، به اتاق‌های دیگر کانال‌کشی کنید.

به نوع داکت اسپلیت توجه کنید

برای آنکه انتخاب بهترین داشته باشید، باید بدانید که این سیستم در دو نوع ثابت و اینورتر در بازار وجود دارد. مدل ثابت به این معنی است که دور موتور همیشه ثابت می‌ماند تا اینکه شما بخواهید دما یا تنظیمات داکت اسپلیت را تغییر دهید. مدل اینورتر این امکان را فراهم می‌کند که با توجه به دمای مورد نیاز و شدت هوای تنظیم‌شده، دور موتور به‌طور خودکار تنظیم شود تا دستگاه بهینه‌تر کار کند و به‌طور غیرضروری فشاری به موتور آن وارد نشود. داکت اسپلیت اینورتر صدای کمتر، کارایی بالاتر و طول عمر بیشتری دارد.

راندمان یا بازدهی دستگاه را فراموش نکنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که در راهنمای خرید داکت اسپلیت باید به آن توجه کنید، بازدهی دستگاه است. ضریب بازدهی یا EER میزان مصرف برق هر دستگاه را برای شما مشخص می‌کند که هرچه این ضریب بزرگ‌تر باشد، به معنی مصرف برق کمتر خواهد بود. بنابراین قبل از انتخاب مدل مورد نظر خود باید به این ضریب دقت کنید تا در آینده قبض‌های برق گرانی نداشته باشید.

ظرفیت مناسب را انتخاب کنید

به نوع داکت اسپلیت توجه کنید

شاید یکی از مواردی که هنگام خرید داکت اسپلیت ممکن است شما را گیج یا مردد کند، انتخاب ظرفیت است. این ویژگی که با واحد BTU بر ساعت سنجیده می‌شود به موارد مختلفی بستگی دارد. اگر دستگاهی با ظرفیت بیشتر از میزان مورد نیاز خریداری کنید، مصرف انرژی شما بسیار بالاتر می‌رود و این برای شما اصلا به‌صرفه نخواهد بود. بنابراین یکی از موارد مهم در راهنمای خرید داکت اسپلیت توجه به ظرفیت مورد نیاز است. انتخاب این ظرفیت به موارد زیر بستگی دارد.

  • آب‌و‌هوای محل سکونت: بهتر است بدانید که ظرفیت مورد نیاز شما در یک منطقه معتدل با یک منطقه سردسیری یا گرمسیری کاملا متفاوت است. به همین دلیل بهتر است به بالاترین و پایین‌ترین دمای محل و میزان رطوبت هوا دقت کنید. 
  • نوع کاربری ساختمان: نباید فراموش کنید که میزان گرمایش یا سرمایش مورد نیاز با توجه به کاربری ساختمان متفاوت است. اگر داکت اسپلیت را برای یک محیط مسکونی نیاز دارید، نسبت به یک محیط اداری به ظرفیت کمتری نیاز خواهید داشت. در محیط‌های اداری به دلیل رفت‌وآمد بیشتر، تعداد بیشتر افراد، تولید گرمای سیستم‌های کامپیوتری و سایر عوامل به ظرفیت بیشتری نیاز است. همچنین یک محیط تجاری به ظرفیت بیشتری نسبت به کاربری‌های مسکونی و اداری نیاز دارد.
  • نوع معماری ساختمان: از موارد دیگری که باید برای انتخاب داکت اسپلیت به آن توجه کنید، این است که ساختمان چگونه طراحی شده است. متراژ منزل ارتفاع سقف، تعداد پنجره‌ها، میزان و زاویه تابش نور آفتاب و نوع قرارگیری پنجره‌ها از عوامل مهم در انتخاب ظرفیت دستگاه است.

یادتان باشد که با کمک کارشناسان ما در فیدارآدور می‌توانید با توجه به نوع ساختمان خود مناسب‌ترین ظرفیت را شناسایی و بهترین مدل را انتخاب کنید.

این مطلب را هم بخوانید: تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت

میزان آمپر مصرفی ساختمان را جدی بگیرید

شاید بسیاری از ما هنگام خرید وسایل برقی این ویژگی را در نظر نگیریم. اما باید بدانید که میزان شدت جریان مصرفی هر وسیله برقی را باید با سایر وسایل جمع کنید تا با توجه به میزان آمپر در دسترس بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. برای مثال بهتر است بدانید که به ازای هر داکت اسپلیت با ظرفیت ۱۲۰۰۰ BTU بر ساعت در حالت تک‌فاز، بین ۵ تا ۷ آمپر جریان نیاز خواهید داشت. اگر این سیستم به صورت سه‌فاز طراحی شود، به ۲ آمپر نیاز خواهید داشت. بنابراین یکی از نکات مهم در راهنمای خرید داکت اسپلیت این است که به شدت جریان مورد نیاز و تک‌فاز/سه‌فاز بودن دستگاه توجه کنید.

اهمیت محل نصب و جای‌گذاری سیستم را فراموش نکنید

اهمیت محل نصب و جای‌گذاری سیستم را فراموش نکنید

اگر می‌خواهید یک سیستم با کارایی بالا داشته باشید، باید محل مناسب آن را پیدا کنید. بهتر است ابعاد کانال را نیز دقیقا متناسب با ظرفیت دستگاه و متراژ محیط انتخاب کنید. هرچه کانال کوچک‌تر باشد، شدت هوای خروجی آن کمتر خواهد بود. همچنین کانال‌های بیش‌ازحد بزرگ نیز سرعت پایین‌تری خواهند داشت. اگر کانال‌ها پیچ‌درپیچ‌ باشند، کاهش فشار دستگاه را به دنبال خواهند داشت. بنابراین بهتر است برای ابعاد کانال از متخصصان کمک بگیرید. 

نکته دیگر این است که فراموش نکنید که داکت اسپلیت یک سیستم چرخش هوا است و با کمک دریچه‌هایی هوای محیط را مکش می‌کند و بعد از رسیدن به دمای مورد نیاز، آن را به محیط برمی‌گرداند. بنابراین کانال‌‌ها و دریچه‌های مکش نباید در نزدیکی سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه‌ها نصب شوند تا از انتشار بو در محیط جلوگیری شود.

یکی از موارد مهم در راهنمای خرید داکت اسپلیت توجه به محل یونیت خارجی است. یکی از وظایف این یونیت‌ها خارج‌کردن هوای گرم است که از بغل یا از بالا انجام می‌شود. یونیت خارجی معمولا در بالکن یا پشت‌بام نصب می‌شود. علاوه‌بر نوع یونیت خارجی باید به فاصله بین آن و هواساز دقت کنید تا بیش‌ازحد نشود. همچنین یادتان باشد که ابعاد واحد خارجی دستگاه با توجه به میزان ظرفیت و نوع ساخت آن متفاوت است. بنابراین با توجه به نوع ساختمان و فضای در دسترس برای نصب، مدل مناسب را انتخاب کنید.

به نوع گاز مبرد دستگاه دقت کنید

گاز مبرد وظیفه اصلی در سیستم‌های سرمایشی مانند داکت اسپلیت را بر عهده دارد. این گاز گرما را از سیال می‌گیرد و آن را به محیط خارج منتقل می‌کند. گازهای مبرد در دستگاه‌های قدیمی‌تر از نوع R22 بودند که اثرات مضری برای محیط زیست داشتند. به همین دلیل در دستگاه‌های مدرن‌تر و جدیدتر از این گاز کمتر استفاده می‌شود. نوع گاز مناسب در دستگاه‌های امروزی R410a است که کارایی بهتر و آسیب کمتری دارد. بنابراین هنگام خرید داکت اسپلیت به نوع گاز آن توجه کنید.

میزان تولید صدا را فراموش نکنید

یکی از مواردی که باید در راهنمای خرید داکت اسپلیت به آن توجه کنید، شدت صدایی است که دستگاه تولید می‌کند. این ویژگی که با واحد دسی‌بل سنجیده می‌شود، مربوط به فن دمنده هواساز و عبور هوا از کانال‌ها است. اگر برای واحدهای مسکونی از داکت اسپلیت استفاده می‌کنید، بهتر است مدل‌های کم‌صداتر را انتخاب کنید تا در طول روز آرامش بیشتری داشته باشید.

قیمت داکت اسپلیت را در نظر داشته باشید

قیمت داکت اسپلیت را در نظر داشته باشید

بعد از اینکه با کمک راهنمای خرید داکت اسپلیت فهمیدید برای ساختمان شما چه دستگاهی مناسب است، حالا وقت آن است که از بین برندهای مختلف و مدل‌های موجود در بازار مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. باید بدانید که کیفیت ساخت قطعات و برند سازنده نیز نقش مهمی در کارایی سیستم شما خواهند داشت. بهتر است به قیمت داکت اسپلیت نیز توجه کنید. البته قیمت دستگاه باید متناسب با سایر ویژگی‌های آن باشد. دستگاه‌‌هایی که قیمت بسیار پایینی دارند ممکن است در طول زمان شما را دچار مشکل کنند. از طرفی نیازی نیست که همیشه گران‌ترین دستگاه را بخرید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با توجه به بودجه‌ای که دارید از بین برندهای خوش‌نام انتخاب خود را انجام دهید. همچنین برخورداری از گارانتی معتبر را فراموش نکنید.

سخن پایانی

برای انتخاب درست سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی باید به موارد مختلفی توجه کنید. داکت اسپلیت‌ نیز یکی از این سیستم‌ها است که می‌تواند همیشه مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین بهتر است هنگام خرید داکت اسپلیت، به مواردی که گفته شد توجه کنید. در این مطلب سعی کردیم به مهم‌ترین مواردی اشاره کنیم که برای انتخاب این سیستم مهم هستند. اگر بعد از مطالعه راهنمای خرید داکت اسپلیت هنوز سوالی برای شما وجود داشت، می‌توانید آن را از کارشناسان ما در فیدارآدور بپرسید. 

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *