همه چیز درباره تخلیه آب استخر

همه چیز درباره تخلیه آب استخر

هربار که در استخر خود شنا می‌کنید حتما به تمیزی آب آن فکر کنید. به نظر شما واقعا آب استخر چقدر پاکیزه است؟ ممکن است چندین سال از پر شدن استخر شما گذشته باشد، پس شاید زمان تخلیه آب استخر فرا رسیده باشد. همچنین مواقعی وجود دارد که با وجود اینکه به‌خوبی از آب استخر خود مراقبت می‌کنید، استخر شما نیاز به تعمیر دارد. در این صورت مجبور هستید که استخر را تخلیه کنید. برای آشنایی بیشتر با روند تخلیه آب استخر با ما همراه باشید.

در چه مواقعی باید آب استخر را تخلیه کنیم؟

در چه مواقعی باید آب استخر را تخلیه کنیم؟

برای تمیز کردن استخر

توجه داشته باشید که ما به‌طور هفتگی، ماهانه یا حتی فصلی نیازی به تخلیه آب استخر نداریم. برای تمیز نگه داشتن آب استخر کافی است که به‌طور مرتب آن را جارو بزنید و مواد شیمیایی آن را کنترل کنید. اما باید دقت کنید که رسوباتی مانند کلسیم می‌تواند بر سطوح استخر و تجهیزات آن اثر منفی داشته باشند و هزینه تعمیر و تعویض آن‌‌ها را به شما تحمیل کنند. بعد از حدود چند سال استخر شما نیاز دارد که رسوب‌زدایی شود. به همین دلیل بهتر است در این مواقع آن را تخلیه کنید و استخر را با اسید شستشو دهید.

برای تعمیر استخر

استخرها مدل‌های مختلفی مانند بتنی، فایبرگلاس و وینیل دارند. هر کدام از این مدل‌ها مزایا و معایبی دارند. البته دقت کنید که هر مدل استخری که داشته باشید، در طول زمان به مرور دچار رسوب، تعمیر یا فرسودگی می‌شود. در طول زمان آستر استخرهای وینیل ممکن است شروع به حباب‌زدن و پاره‌شدن کنند. همچنین یک استخر بتنی ممکن است دچار ترک شود. فراموش نکنید که در هر صورت برای تعمیر بدنه استخر باید آن را تخلیه کنید.

برای رنگ‌آمیزی استخر

استخرهای روباز به دلیل اینکه در برابر نور خورشید قرار دارند، ممکن است به مرور زمان رنگ اولیه خود را از دست بدهند. این مساله در استخرهای بتنی بسیار شایع است. به همین دلیل اگر می‌خواهید استخر شما هنوز هم از زیبایی ظاهری بهره ببرد، بهتر است آن را هر چند سال یک‌بار رنگ کنید. برای این کار به تخلیه استخر نیاز خواهید داشت.

برای تعویض آب استخر

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که آب استخر چه مدت است که در آن وجود دارد؟ هرچقدر هم که با مواد شیمیایی و نظافت دوره‌ای مراقب استخر باشید، در نهایت زمانی فرا می‌رسد که باید آب استخر را عوض کنید. در این صورت مواد جامد محلول، بقایای مواد شیمیایی در طول سال‌ها، خاک و برگ‌های ته‌نشین‌شده و آلاینده‌هایی که تا جایی رشد می‌کنند که دیگر فیلتر نمی‌شوند و با مواد شیمیایی نیز از بین نمی‌روند. در این صورت شما نیاز دارید که آب استخر را تخلیه کنید تا آب تمیز و تازه را جایگزین آن کنید. 

این مطلب را هم بخوانید: اشتباهات رایج در نگهداری از استخر

قبل از تخلیه استخر به چه نکاتی توجه کنیم؟

قبل از تخلیه استخر به چه نکاتی توجه کنیم؟

۱. برنامه دفع آب داشته باشید.

قبل از اینکه تخلیه آب استخر را شروع کنید باید به این فکر کنید که می‌خواهید آب استخر را به کجا هدایت کنید. معمولا این آب باید به لوله فاضلاب شما متصل شود و وارد فاضلاب شود. یادتان باشد که شما نمی‌توانید مقدار زیادی آب را در باغچه یا در سطح محل زندگی خود رها کنید.

۲. سطح مواد شیمیایی آب استخر را کاهش دهید.

مهم نیست که شما آب استخر را کجا دور می‌ریزید. در هر صورت باید به این نکته توجه کنید که آب استخر در حالت عادی درصد زیادی از مواد شیمیایی را در خود نگهداری می‌کند. بنابراین بهتر است میزان کلر و سایر مواد را کاهش دهید. همچنین بهتر است PH استخر شما خنثی باشد. 

۳. تایمرهای خودکار را خاموش کنید.

اگر در بین تجهیزات استخر، وسیله‌ای وجود دارد که از تایمر بهره می‌برد، بهتر است قبل از شروع فرایند تخلیه آن را خاموش کنید. این کار از آسیب‌دیدن تجهیزات شما جلوگیری می‌کند. یادتان باشد که اجازه ندهید تا پمپ استخر در حین تخلیه روشن شود. زیرا با پایین آمدن سطح آب استخر، اگر پمپ روشن شود می‌توان هوا را مکش کند و ممکن است آسیب ببیند.

۴. منتظر آب‌وهوای مناسب بمانید

شاید فکر کنید که یک روز روشن و آفتابی برای تخلیه استخر بهترین زمان است. اما این در صورتی درست است که هوا خیلی گرم نباشد. استخر برای این ساخته شده است که همیشه آب داشته باشد. بنابراین اگر استخر تخلیه شود و بدنه آن خشک شود، ممکن است آسیب ببیند. تابش نور خورشید و دمای بالا می‌تواند باعث خرابی بدنه استخر شود. بنابراین بهتر است در دمایی کمتر از ۳۰ درجه کار تخلیه را انجام دهید. همچنین بهتر است در روزهای پاییزی یا بهاری این کار را بکنید.

۵. لوازم خود را آماده کنید

به هر دلیلی که می‌خواهید استخر را تخلیه کنید، بهتر است قبل از شروع فرآیند آن، لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنید. اگر می‌خواهید استخر را تمیز، تعمیر یا رنگ کنید، بهتر است پس از تخلیه استخر، کار خود را در اسرع وقت شروع کنید.

چگونه استخر را تخلیه کنیم؟

چگونه استخر را تخلیه کنیم؟

۱. اجاره یا خرید یک پمپ شناور

این پمپ را روی زمین و در مرکز قسمت عمیق استخر قرار دهید. باید اطمینان داشته باشید که سیم برق به اندازه کافی بلند باشد. همچنین یادتان باشد که شلنگ تخلیه به اندازه کافی بلند باشد تا از پمپ شناور به نقطه دفع آب برسد.

۲. نظارت بر فرآیند تخلیه

اطمینان حاصل کنید که همه شلنگ‌ها و سیم‌ها به هم متصل هستند و شیلنگ تخلیه در محل دفع آب باقی می‌ماند تا از هرگونه مشکل سیل جلوگیری شود.

۳. پمپ شناور را خاموش و خارج کنید

بعد از اینکه پمپ شناور کار خود را انجام داد، به نقطه‌ای می‌رسید که سطح آب آنقدر پایین است که پمپ دیگر نمی‌تواند آب را از استخر بیرون بکشد. نگران نباشید، این موضوع طبیعی و قابل قبول است. مقدار غلظت مواد شیمیایی در این مقدار آب به اندازه‌ای نیست که با پر کردن مجدد استخر، تعادل شیمیایی آب آن را مختل کند. می‌توانید این مقدار را به‌صورت دستی با سطل از استخر خارج کنید.

۴. شیر تخلیه فشار هیدرواستاتیک را باز کنید

یادتان باشد که آب‌های کف استخر که ممکن است زیر بدنه استخر جمع شوند، باید یک راه عبور داشته باشند تا باعث ترک‌خوردن استخر نشوند. در واقع باید فشار زیر استخر و درون آن را متعادل کنید تا از ترک‌خوردن آن جلوگیری کرده باشید.

۵. تعمیرات مورد نظر خود را انجام دهید

کاری را که به‌خاطر آن تخلیه آب استخر را اجرا کردید، انجام دهید. بهتر است این کار را با سرعت زیاد انجام دهید تا بتوانید در اسرع وقت دوباره استخر را پر کنید.

۶. شیر تخلیه فشار هیدرواستاتیک را تعویض کنید

بهتر است شیرهای تخلیه جدیدی در دسترس داشته باشید. زیرا احتمال آسیب‌دیدن این شیرها در حین برداشتن آن‌ها و فرایند تخلیه وجود دارد. بنابراین بهتر است برای اطمینان شیرهای مورد نیاز را در دسترس داشته باشید.

 استخر را دوباره پر کنید

بعد از اینکه عملیات و تعمیرات مورد نظر را روی استخر انجام دادید با کمک شلنگ‌های باغبانی باید استخر را مجددا پر کنید. در حین پر شدن استخر باید به افزایش سطح آب آن توجه داشته باشید.

۷. پمپ استخر را روشن کنید

وقتی که ارتفاع سطح آب به وسط اسکیمرها رسید، شلنگ‌های آب را خارج کنید و پمپ استخر را روشن کنید. 

۸. آب را متعادل کنید

با توجه به اینکه آب تازه و تمیز است، باید مانند شروع فصل  بهار برای باز کردن استخر، آن را از نظر مواد شیمیایی متعادل کنید تا شناگران بتوانند به‌راحتی در آن شنا کنند و همچنین از رشد جلبک، و باکتری و رسوب‌گیری جلوگیری شود.

یادتان باشد که فرایند تخلیه آب استخر در مدل‌های درون زمین و روی زمین شبیه به هم است و تفاوتی با یکدیگر ندارد. تنها تفاوت در مراحل آن‌ها این است که در استخرهای روی زمین، نیازی به مرحله تخلیه آب‌های زیر استخر نخواهید داشت.

سخن پایانی

فرایند تخلیه آب استخر فرایندی است که نیازی نیست آن را به‌طور مرتب انجام دهید. بلکه این کار زمانی ضروری است که بخواهید تعمیراتی را در بدنه استخر خود انجام دهید یا اینکه آب استخر به اندازه‌ای کثیف است که نیاز به تخلیه آن داشته باشید. در هر صورت بهتر است که برای جلوگیری از ترک‌خورد و فشار وارد شدن به استخر، پر کردن مجدد استخر را به تاخیر نیندازید. وگرنه امکان آسیب‌دیدن بدنه استخر وجود خواهد داشت. در این مطلب سعی کردیم که همه چیز را درباره تخلیه آب استخر بررسی کنیم. اگر می‌خواهید این فرایند را با خیال راحت طی کنید، می‌توانید از متخصصان و کارشناسان کمک بگیرید تا به شما در تخلیه استخر کمک کنند. شما چطور آب استخر خود را تخلیه می‌کنید؟ آیا تا به حال این کار را انجام داده‌اید؟ تجربه‌ها و سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.